Assessment of possıble protectıve effects of caffeıc acıd phenethyl ester on ıschemıc reperfusıon ınjury ın an acute ıschemıc prıapısm model
- Tez No: 878461
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH ÇOLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Giriş: Priapizm, penisin aşırı ve kontrolsüz bir şekilde uzun süre sert kalması durumudur. Bu durum acil bir tıbbi durumdur ve hemen tedavi edilmelidir, çünkü uzun süreli ereksiyon, penis dokularında hasara neden olabilir ve kalıcı cinsel fonksiyon kaybına yol açabilir. Priapizmin patofizyolojisi, genellikle iki ana tipe ayrılan düşük akışlı (iskemik) ve yüksek akışlı (non-iskemik) priapizm olmak üzere farklı mekanizmalara dayanır. Priapizm sonlandıktan sonra iskemi reperfüzyon hasarı oluşur. Fenolik asit türü olan kafeik asit fenetil esteri (CAPE) güçlü bir antioksidandır. Kafeik asit fenetil esteri hücrelerin serbest radikallerin zararlı etkilerinden korunmasına veya detoksifikasyonunun sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Amaç: Sıçanlarda oluşturulan penil iskemi-reperfüzyon modelinde uygulanan kafeik asit fenetil esterinin, priapizm+reperfüzyon hasarı üzerine olası olumlu etkilerinin histolojik ve biyokimyasal açıdan değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu deneysel çalışmada Spraque Dawley tipi, 350-400 gr ağırlığında toplam 18 adet erişkin erkek rat kullanılmıştır (3 grup; her bir grupta 6 rat; kontrol, priapizm+reperfüzyon, priapizm+ reperfüzyon+ kafeik asit fenetil esteri). Alınan penektomi materyalinde doku TOS, TAS, OSI, GSH, MPO, GRP78, ATF6, CHOP, MDA, SOD, GPx seviyelerindeki değişiklikler ile sakrifiye edilen ratların alınan penis dokusunun histolojik özellikleri (kavernöz sinüs konjesyonu, inflamatuar hücre infiltrasyonu, tunika albugineada ayrılma) değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda kafeik asit fenetil esteri biyokimyasal olarak doku TOS ve TAS değerlerindeki bozulmayı engelleyebildiği görüldü, histolojik incelemelerde ise inflamatuar hücre infiltrasyonu yönünden koruyucu olduğunu düşündüren bulgular elde edildi. Sonuç: Kafeik asit fenetil esterinin, priapizm/ reperfüzyon durumunda dokularda oluşabilecek biyokimyasal ve histolojik hasarı engellemede etkili olabileceği kanısı uyanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction Venous obstruction and stasis in the corpus cavernosum occur in ischemic priapism in the penis. If the intervention is delayed, it can lead to necrosis of cavernosal smooth muscles, irreversible corporal fibrosis and erectile dysfunction. Ischemia-reperfusion injury occurs after priapism has ended caffeıc acıd phenethyl ester (CAPE), a member of the phenols, is a powerful antioxidant. Caffeic acıd phenethyl ester helps protect cells from the harmful effects of free radicals or provide detoxification. Objective It is aimed to evaluate the possible positive effects of caffeıc acıd phenethyl ester on priapism+reperfusion injury in a penile ischemia-reperfusion model created in rats from a histological and biochemical point of view. Materials and Methods: In this experimental study, a total of 18 adult male rats of the Spraque Dawley type, weighing 350-400 g, were used (3 groups; 6 rats in each group; control, priapism+reperfusion, priapism+ reperfusion+ caffeıc acıd phenethyl ester). Changes in tissue levels of TOS, TAS, OSI, GSH, MPO, GRP78, ATF6, CHOP, MDA, SOD, GPx in the penectomy material taken and histological characteristics of the penis tissue taken from the sacrificed rats (cavernous sinus congestion, inflammatory cell infiltration, separation in the tunica albuginea) were evaluated. Findings In our study, it was observed that CAPE could prevent the deterioration in tissue TOS and TAS values biochemically. In our study, it was suggested that caffeıc acıd phenethyl ester caused by inflammatory cell infiltration has a protective effect in histological examinations. Result It has been concluded that caffeıc acıd phenethyl ester may be effective in preventing biochemical and histological damage that may occur in tissues in case of priapism/reperfusion.