Koçluk eğitiminin örgüt çalışanlarının iletişim becerileri üzerine etkisi
The effect of coaching training on the communication skills of organizational employees
  1. Tez No: 878495
  2. Yazar: MAHMUT EMRE KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÖZARSLAN SAYDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Günümüzde teknolojinin hızlı ve sürekli bir değişim ve gelişim içerisinde olması nedeniyle söz konusu gelişmeleri takip eden örgütler, performanslarını ileriye taşımaktadır. Artan rekabet şartlarında ön saflarda yer almak isteyen örgütler, verimliliklerini artıracak ve kendilerine avantaj sağlayacak her türlü yeniliği takip etmekte ve buna uygun hamleler yapmaktadırlar. Bu hamlelerin birisi de çalışanlarının, kendi potansiyellerini keşfetmelerini sağlayan ve onları sürekli olarak gelişmeye yönlendiren koçluk programlarıdır. Koçluk, sürekli ve etkili bir iletişime dayalı bir süreçtir. Kişilerin profesyonel hayatta karşılaştıkları sorulara karşı kendi cevaplarını bulmalarına yardımcı olur. Koçluk sistemi; kişiyi tanıma, durum ve koşullara uygun öneri ve eleştiriler vasıtasıyla, doğrudan herhangi bir yönlendirme yapmaksızın, kişinin kendi hedefine ulaşmasını ve bu yolda karşısına çıkan sorunları çözme becerilerinin gelişmesini sağlayan bir sistem bütünüdür. Sistem içerisinde yer alan yöntem ve beceriler neticesinde, kişiler arasında daha etkin bir iletişim sağlanmakta ve örgüt içindeki iletişim ağı da bu durumdan olumlu anlamda etkilenmektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde elde edilen bulgulara göre koçluk uygulamaları ve iletişim arasında doğru orantılı ve sıkı bir etkileşim olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmada koçluk, iletişim ve örgüt iletişimi konuları üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, as technology is in a rapid and continuous change and development, organizations that follow these developments move their performance forward. Organizations that want to be at the forefront in increasingly competitive conditions follow all kinds of innovations that will increase their productivity and provide them with an advantage and make appropriate moves. One of these moves is coaching programs that enable employees to discover their potential and direct them to continuous development. Coaching is a process based on continuous and effective communication. It helps people find their own answers to the questions they encounter in professional life. Coaching system; It is a whole system that enables the person to reach his own goal and develop skills to solve the problems he encounters on the way, without any direct guidance, through getting to know the person, suggestions and criticism appropriate to the situation and conditions. As a result of the methods and skills included in the system, more effective communication is achieved between people and the communication network within the organization is positively affected by this situation. According to the findings obtained as a result of the research, it has been determined that there is a directly proportional and close interaction between coaching practices and communication. This study will focus on coaching, communication and organizational communication.