İş sağlığı ve güvenliği profesyonellerinin işkoliklik düzeyi ile iş-aile çatışması ilişkisi
The relationship between workaholism level and work-family conflict in occupational health and safety professionals
- Tez No: 878494
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCÜMENT NEŞET DİZDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışmasının ana amacı iş sağlığı ve güvenliği (İSG) profesyonellerinde işkoliklik ile iş-aile çatışması arasındaki olası ilişkilerin incelenmesidir. İSG profesyonellerinde bazı sosyo-demografik ve iş hayatıyla ilgili özelliklerin çalışmanın ana değişkenleri üzerindeki etkilerinin belirlenmesi ise çalışmanın alt amacıdır. Çalışmanın örneklemini Türkiye'de özel veya devlet kurumlarına bağlı farklı çalışma ortamlarında aktif görev almakta olan 219 İSG profesyoneli oluşturmaktadır.“Survey Monkey Çevrimiçi Veri Toplama Platformu”üzerinden gerçekleştirilen çalışmanın veri toplama sürecinde, araştırmacı tarafından geliştirilen“Sosyo-demografik Bilgi Formu ve İş Yaşamı Anketi”,“DUWAS İşkoliklik Ölçeği (DİÖ)”ve“İş-Aile Yaşam Çatışması Ölçeği (İAYÇÖ)”kullanılmıştır. Çalışmanın ana değişkenleri arasındaki ilişkiler Spearman Korelasyon Analizi ile incelenmiş, grup karşılaştırmaları t-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Mann-Whitney-U, Kruskal-Wallis testleri ile analiz edilmiştir. Yürütülen analizler sonrasında İSG profesyonellerinde aile tipinin, aile-iş çatışması üzerinde; yaşın, kompülsif çalışma davranışları üzerinde; fazla mesai/ aşırı çalışma varlığının, aşırı çalışma davranışları ve iş-aile çatışması üzerinde; haftalık aşırı çalışma saatlerinin ve sosyal aktivite için ayrılan sürenin, iş-aile çatışması üzerinde; hali hazırda hobi varlığının ise hem iş-aile çatışması hem de aile-iş çatışması üzerinde anlamlı etkilerinin olduğu sonucu elde edilmiştir. Çalışmada ayrıca katılımcıların aşırı çalışma puanları arttıkça iş-aile çatışması (r = .50) ve aile-iş çatışması (r = .39); benzer şekilde kompülsif çalışma puanları arttıkça iş-aile çatışması (r = .42) ve aile-iş çatışması (r = .32) puanlarının anlamlı olarak artış gösterdiği bulunmuştur. İSG profesyonelleri özelinde işkolikliğin psiko-sosyal yönüne dikkat çeken mevcut sonuçların bu konuda yürütülecek sonraki araştırmalara ışık tutabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis study is to examine the possible relationships between workaholism and work-family conflict in occupational health and safety (OHS) professionals. The sub-objective of the study is to determine the effects of some socio-demographic and business-related characteristics of OHS professionals on the main variables of the study. The sample of the study consists of 219 OHS professionals who are actively involved in different working environments affiliated with private or public institutions in Turkey.“Socio-demographic Information Form and Work Life Survey”developed by the researcher,“DUWAS Workaholism Scale”and“Work-Family Life Conflict Scale”were used in the data collection process of the study carried out through the“Survey Monkey Online Data Collection Platform”. Relationships between the main variables of the study were examined with Spearman Correlation Analysis, and group comparisons were analyzed with t-test and one-way ANOVA or Mann-Whitney-U and Kruskal-Wallis tests. After the analysis, the family type of OHS professionals has a significant impact on family-work conflict; age has an impact on compulsive work behaviors; the presence of overtime/ overwork on overwork behaviors and work-family conflict; weekly working hours, excessive working hours and time allocated for social activities have an impact on work-family conflict; it was concluded that the existence of a current hobby has significant effects on both work-family conflict and family-work conflict. The study also found that as participants' overwork scores increased, work-family conflict (r = .50) and family-work conflict (r = .39); similarly, it was found that as compulsive work scores increased, work-family conflict (r = .42) and family-work conflict (r = .37) scores increased significantly. It is thought that the current results, which draw attention to the psycho-social aspect of workaholism in OHS professionals, may shed light on future research on this subject.