2015 Paris saldırıları sonrası Fransa'da radikal terörle mücadelede insan haklarının korunması ve sınırlandırılması: AİHM kararları ışığında
The protection and limitation of human rights in France's fight against radical terrorism after the 2015 Paris attacks: In light of ECHR decisions
  1. Tez No: 878524
  2. Yazar: AYTAJ SHAHVALIZADA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ITIR ALADAĞ GÖRENTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez çalışmasının odak noktası, terörle mücadele kapsamında gerçekleştirilen eylemler ile insan hakları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmanın örnek olayı olarak Fransa seçilmiş olup, 2015 Paris saldırıları sonrasında Fransa'nın radikal terörle mücadelede gerçekleştirdiği eylemlerin insan haklarına etkisi araştırılmıştır. Bu etkinin daha iyi anlaşılabilmesi için Avrupa İnsan Hakları Mahkeme'sinin (AİHM) Fransa ile ilgili 2015 sonrası verdiği kararlar analiz edilmiştir. Avrupa'da en çok Müslümanın yaşadığı ülke olan Fransa'nın radikalizmle mücadelesi ve akabinde yaşanan islamofobik olaylar eskiye dayansa da 2015 yılından sonra olağanüstü hâl ilan edilmesi ile daha kapsamlı bir mücadele başlatılmıştır. Fransa'ın terörle mücadelede güvenliğin artırılması için aldığı tedbirler özellikle ülkenin Müslüman nüfüsu üzerinde derin bir etki bırakmıştır. Fransa'nın bu süre kapsamında uyguladığı güvenlik eylemlerinin insan haklarını ihlal ettiğine dair AİHM önüne gelen davalar da genellikle bu kesim tarafından olmuştur.
Özet (Çeviri)
The primary focus of this thesis is to explore the interplay between actions taken in the realm of counterterrorism and the preservation of human rights. France has been chosen as a case study, specifically investigating how the measures implemented by France in response to radical terrorism following the 2015 Paris attacks have impacted human rights. To gain deeper insight into this impact, the decisions rendered by the European Court of Human Rights (ECHR) concerning France post-2015 have been examined. Despite France's historical struggle with radicalism and subsequent instances of Islamophobia, a more comprehensive approach was initiated with the declaration of a state of emergency in 2015. The security measures undertaken by France to bolster its fight against terrorism have notably affected the country's Muslim population. Cases brought before the ECHR, alleging that France's security actions during this period violated human rights, have predominantly originated from this demographic.