Tolstoy düşüncesinde din ve ahlak anlayışı
Tolstoy's conception of religion and morality
- Tez No: 878525
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL İBRAHİM KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Nitel verilerin betimsel analizi yoluyla Tolstoy'un eserlerini inceleyerek onun din ve ahlak hakkında görüşleri anlamaya çalışılmıştır. Tolstoy, düşünür ve yazar olarak hem din hem de ahlak konularında önemli fikirler ortaya koymuştur. Eserlerinden anladığımıza göre Tolstoy, Hıristiyanlık dinine bağlıdır ancak geleneksel din anlayışından farklı bir yorumlamaya sahiptir. İnançlarını ve öğretilerini yaşamında uygulayarak dini hayatının merkezine koymuştur. Dinlerdeki yozlaşma ve tahrifatın, insanların doğal fıtrattan uzaklaşmasına ve toplumda yabancılaşmaya neden olduğunu düşünmektedir. Tolstoy, şiddetin insanları birleştirmek yerine birbirlerinden uzaklaştıracağına inanır ve şiddetsiz direniş felsefesini ilke haline getirmiştir. Tanrı sevgidir ve insanların sevgisi de Tanrı'nın sevgisidir. İnsanların sevgi ile yaşamaları gerektiğini savunmaktadır. Ahlaki değerlerin insan hayatının temel olduğunu düşünmekte ve doğru ahlaki davranışlar göstermek ve diğer insanlara yardım etmekle hayatın daha anlamlı hale geldiğine inanmaktadır. Tolstoy'un eserlerini inceleme sonucunda ona atfettiğimiz tüm bu düşünceler, Tolstoy'un din ve ahlak konusundaki fikirlerini özetlemektedir.
Özet (Çeviri)
Through the descriptive analysis of qualitative data, Tolstoy's works were examined in order to understand his views on religion and ethics. Tolstoy, as a thinker and writer, has put forth significant ideas on both religion and morality. From his works, we understand that Tolstoy is devoted to the Christian faith; however, he has a different interpretation than the traditional understanding of religion. He has placed religious life at the center of his life by practicing his beliefs and teachings. He believes that the corruption and distortion in religions lead people to deviate from their natural disposition and cause alienation in society. Tolstoy believed that violence would separate people rather than unite them, and he adopted the philosophy of nonviolent resistance as a principle. God is love, and the love of humans is also the love of God. He argues that humans must live with love. He believes that moral values are fundamental to human life and that life becomes more meaningful by showing correct moral behavior and helping other people. All of these thoughts attributed to Tolstoy, as a result of examining his works, summarize his ideas on religion and morality.