Doğrular, açılar ve çokgenlere yönelik GeoGebra destekli öğretimin 7. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına ve kalıcılığına etkisi
The effect of GeoGebra supported instruction of lines, angles and polygons on the academic achievement and permanence of 7th grade students
- Tez No: 878569
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEF ÇELİK DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Yaşadığımız dünyayı anlamada, algılamada ve şekillendirmede en çok katkı sağlayan unsurların başında gelen geometri, matematiğin en önemli alt dalıdır. Matematik ve geometri bilenlerin sürekli gelişen dünyayı şekillendirmede çok daha fazla pay sahibi olduğu aşikardır. Öğreniminin çok önemli olduğu matematik ve geometri derslerinin öğretimi de bir o kadar önemlidir. Yapılan araştırmalar öğrencilerin somutlaştırmada ve uzamsal düşünme becerilerinin yeterli olmadığını göstermektedir. Teknolojinin gelişmesi ile ortaya çıkan dinamik matematik ve geometri yazılımları üzerinde yapılan araştırmalar ise öğrencilerin uzamsal düşünme becerileri ile soyut düşünme becerilerini geliştirmesine katkı sağladığını göstermektedir. Bu bağlamda geometri öğretiminde dinamik geometri yazılımlarının kullanılması oldukça önemli görülmektedir. Bu araştırmada, dinamik geometri yazılımı GeoGebra kullanılarak oluşturulan öğrenme ortamında, ortaokul 7. sınıf“Doğrular, Açılar ve Çokgenler”konularının öğretiminde, GeoGebra yazılımıyla hazırlanmış öğretim materyallerinin öğrencilerin başarısına ve öğretimin kalıcılığına etkisini derinlemesine araştırmak amaçlanmıştır. Araştırma grubunu 2022-2023 eğitim öğretim yılında Artvin ilindeki bir devlet okulunda deney grubunda 25 ve kontrol grubunda 24 öğrenci olmak üzere toplam 49 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın kontrol grubunda mevcut öğretim programının gerektirdiği yöntemle öğretim yapılırken deney grubunda ise GeoGebra ile öğretimin başarıya ve kalıcılığa etkisini ölçmek amacıyla GeoGebra destekli öğretim yapılmıştır. Bu kapsamda araştırmacı tarafından GeoGebra öğretim materyalleri geliştirilmiştir.“Doğrular, Açılar ve Çokgenler”konusunda araştırmacı tarafından geliştirilen başarı testleri veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Ayrıca araştırma öncesi ve sonrası öğrenci görüşlerine başvurulmuştur.“Geometri ve Ölçme”öğrenme alanının“Doğrular, Açılar ve Çokgenler”alt öğrenme alanlarında yapılan uygulamaların ardından elde edilen verilerin analiz sonuçlarına göre deney ve kontrol gruplarının başarı puanları arasında deney grubu lehine anlamlı fark tespit edilmiştir. Uygulamanın tamamlanmasının ardından 8 hafta sonra yapılan kalıcılık testi sonucunda deney ve kontrol gruplarının başarı puanları arasında da deney grubu lehine anlamlı farkın olduğu ortaya çıkmıştır. GeoGebra ile öğretim yapılan deney grubu öğrencileri ile araştırma öncesinde yapılan görüşmelerin sonucunda öğrencilerin büyük çoğunluğunun kavram yanılgısına sahip olduğu, kavramları açıklayamadıkları ve matematiğe karşı ön yargılı olduğu görülmüştür. Araştırma sonrasında yapılan görüşmeler sonucunda ise öğrencilerin konuyu ve kavramları daha iyi kavradığı, GeoGebra yazılımını sevdiği, matematik dersine yönelik ön yargılarının kırıldığı ve derslerin bu şekilde devam etmesi için istekli olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Geometry, which is one of the elements that contribute the most to understanding, perceiving and shaping the world we live in, is the most important sub-branch of mathematics. It is obvious that those who know mathematics and geometry have a much greater share in shaping the constantly developing world. Teaching mathematics and geometry courses, which are very important to learn, is equally important. Research shows that students' concretization and spatial thinking skills are not sufficient. Research on dynamic mathematics and geometry software that emerged with the development of technology shows that they contribute to the development of students' spatial thinking skills and abstract thinking skills. In this context, the use of dynamic geometry software in teaching geometry is considered very important. In this research, it is aimed to investigate in depth the effect of teaching materials prepared with GeoGebra software on the success of students and the permanence of teaching in the teaching of“Lines, Angles and Polygons”subjects in the 7th grade of secondary school in the learning environment created using the dynamic geometry software GeoGebra. The research group consists of a total of 49 students, 25 students in the experimental group and 24 students in the control group, at a public school in Artvin in the 2022-2023 academic year. In the control group of the study, teaching was carried out with the method required by the current curriculum, while in the experimental group, GeoGebra-supported teaching was given in order to measure the effect of teaching with GeoGebra on success and permanence. In this context, GeoGebra teaching materials were developed by the researcher. Achievement tests developed by the researcher on the subject of“Lines, Angles and Polygons”were used as data collection tools. Additionally, student opinions were consulted before and after the research. According to the analysis results of the data obtained after the applications made in the“Lines, Angles and Polygons”sub-learning areas of the“Geometry and Measurement”learning area, a significant difference was detected between the success scores of the experimental and control groups in favor of the experimental group. As a result of the permanence test conducted 8 weeks after the completion of the application, it was revealed that there was a significant difference between the success scores of the experimental and control groups in favor of the experimental group. As a result of the interviews conducted with the experimental group students taught with GeoGebra before the research, it was seen that the majority of the students had misconceptions, could not explain the concepts and were prejudiced against mathematics. As a result of the interviews held after the research, it was observed that the students understood the subject and concepts better, liked the GeoGebra software, their prejudices about mathematics lessons were broken and they were willing to continue the lessons in this way.