Ters yüz sınıf modeline göre tasarlanan ortaokul matematik dersinin öğrencilerin akademik başarı ve motivasyonlarına etkisi
The effect of secondary school mathematics course designed according to flipped classroom model on students' academic achievement and motivation
  1. Tez No: 892434
  2. Yazar: MELİKE ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALÜK ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmada harmanlanmış öğrenme yaklaşımının ters yüz sınıf modeline göre tasarlanmış ortaokul matematik dersinin öğrencilerin akademik başarı ve motivasyonlarına olan etkisi incelenmiştir. Araştırma, ön test-son test deney-kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılarak yürütülmüş ve bu kapsamda deney grubu ile kontrol grubu oluşturulmuştur. Araştırmanın çalışma grubu 2022- 2023 Eğitim Öğretim Yılı Ankara ili Keçiören ilçesi Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir devlet ortaokulundaki 7.sınıf öğrencilerinin olduğu H şubesi ve O şubesidir. Okulda toplam 16 tane 7.sınıf şubesi bulunmaktadır. Araştırmada deney grubu olarak seçilen H şubesi 15 kız, 15 erkek öğrenciden oluşan 30 kişilik bir gruptur. Kontrol grubu olarak seçilen O şubesi ise 18 kız, 14 erkek öğrenci toplamı olan 32 kişidir. Araştırma, 7.sınıf matematik dersinde Yüzdeler, Doğrular ve Açılar ile Çokgenler konularını kapsayan 7 haftalık bir süre boyunca gerçekleştirilmiştir. Araştırmacının hazırlayıp geliştirdiği matematik başarı testi ve Matematik Öğrenmeye Yönelik Motivasyon Ölçeği uygulanmıştır. Uygulanan ölçeklerden elde edilen verilerin analizinde SPSS version 23 paket programı kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda deney ve kontrol grubunun akademik başarı ve motivasyon puanları arasında anlamlı fark bulunamamıştır. Ancak bireysel çalışma becerileri kazanma, sınıf içi etkileşimin verimliliğini artırma, zaman kayıplarını azaltma, öğretmen-öğrenci işbirliğinin etkili hale gelmesi gibi durumlarda bireysel farkındalıkların olumlu olarak değiştiği düşünülmektedir. Bu farkındalıklarla ilgili gözlem yapılarak nitel bir çalışma yapılması önerilmektedir. Matematik alanında farklı konularda nicel çalışmalar ve benzer konular ile ilgili nitel çalışmalar yapılabilir. Ters Yüz Sınıf Modelinin öğrencilerin matematik dersi ile ilgili olan duygu durumları (kaygı, stres, özgüven, özgüven eksikliği vb.) üzerindeki etkisini inceleyen nitel bir çalışma yapılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the middle school mathematics course designed according to the flipped classroom model of the blended learning approach on students' academic achievement and motivation was examined. The research was conducted using a quasi-experimental design with pretest-posttest experimental-control group, and an experimental group and a control group were formed in this context. The study group of the research consisted of Class H and Class O, which are 7th grade students in a public secondary school affiliated to the Ministry of National Education in the Keçiören district of Ankara province in the 2022-2023 academic year. There are a total of 16 7th grade classes in the school. Class H, which was selected as the experimental group in the study, is a group of 30 students consisting of 15 female and 15 male students. Class O, which was selected as the control group, consisted of 32 students (18 girls and 14 boys). The research was conducted over a 7-week period covering the topics of Percentages, Lines and Angles and Polygons in the 7th grade mathematics course. The mathematics achievement test prepared and developed by the researcher and the Motivation Scale for Learning Mathematics were applied. SPSS version 23 package programme was used to analyse the data obtained from the scales applied. As a result of the analyses, no significant difference was found between the academic achievement and motivation scores of the experimental and control groups. However, it is thought that individual awareness has changed positively in cases such as gaining individual study skills, increasing the efficiency of classroom interaction, reducing time losses, and making teacher-student cooperation effective. It is recommended to conduct a qualitative study by making observations about these awarenesses. Quantitative studies on different subjects in the field of mathematics and qualitative studies on similar subjects can be conducted. A qualitative study can be conducted to examine the effect of the Flipped Classroom Model on students' emotional states (anxiety, stress, self-confidence, lack of self-confidence, etc.) related to the mathematics course.