Ortaokul 7. sınıf matematik dersinde ters yüz sınıf modeli uygulamasının öğrencilerin akademik başarılarına etkilerinin incelenmesi
An investigation of the effects of the flipped classroom model on students' academic achievements in 7th-grade mathematics
  1. Tez No: 828004
  2. Yazar: SENA YARDIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNEM SEZER EVCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, ters yüz sınıf modelinin ortaokul 7. sınıf matematik dersinde öğrencilerin akademik başarılarına etkisini ortaya koymak ve modelin uygulamasına yönelik öğrenci görüşlerini belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmada karma yöntem araştırmalarından açıklayıcı ardışık desen kullanılmıştır. Çalışmanın nicel boyutu ön test-son test eşitlenmemiş kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılarak yürütülmüştür. Nitel boyutunu incelemek amacıyla ise öğrencilerle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Çalışma 2021-2022 eğitim öğretim yılında MEB'e bağlı Bitlis ili Güroymak ilçesinde bulunan bir devlet ortaokulunun 7. sınıfında öğrenimine devam eden 22'si deney grubunda, 22'si de kontrol grubunda olmak üzere toplam 44 öğrenci ile yürütülmüştür. Dersler, deney grubu ile ters yüz sınıf modeline göre EBA platformu üzerinden paylaşılan ve taşınabilir bellek yardımıyla öğrencilere iletilen videolar ile işlenirken kontrol grubunda geleneksel yöntemlerle yıllık planda belirtilen şekilde 4 hafta (22 ders saati) boyunca işlenmiştir. Araştırmanın nicel verileri“Doğrular, Açılar ve Çokgenler”ünitesi kapsamında 20 sorudan oluşan akademik başarı testi aracılığı ile toplanmıştır. Araştırmanın nitel verileri yarı yapılandırılmış görüşme formlarıyla ve deney grubundan seçilen 6 öğrenci ile görüşmeler yapılarak toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Bu analizlerde aynı gruptaki değişimi tespit etmek için Wilcoxon işaretli sıralar test uygulanmıştır. Farklı gruplardaki değişimi tespit etmek için ise normal dağılım göstermeyen ön test puanlarının değerlendirilmesinde Mann Whitney U, normal dağılım gösteren son test puanlarının değerlendirilmesinde ise bağımsız gruplar t testi uygulanmıştır. Elde edilen nitel veriler ise içerik analiz yoluyla çözümlenmiştir. Çalışmada elde edilen bulgulara göre iki grubun son test puanlarında artış olduğu ancak ters yüz sınıf modeli uygulanan deney grubunun geleneksel eğitim uygulanan kontrol grubuna göre öğrencilerin akademik başarılarının istatistiksel olarak anlamlı düzeyde arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Görüşmeler sonucu elde edilen veriler analiz edildiğinde öğrencilerin genel olarak model hakkında olumlu görüş bildirdiği ve uygulamayı benimsedikleri, başka derslerde de kullanmak istedikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to reveal the impact of the flipped classroom model on the academic achievements of students in 7th-grade mathematics classes and to determine student views regarding the implementation of the model. An explanatory sequential design from mixed methods research was used in the study. The quantitative dimension of the study was conducted using a non-equivalent control group quasi-experimental design. In order to examine the pre test post test qualitative dimension, semi-structured interviews were conducted with the students. The experimental and control groups of the study consisted of a total of 44 students, 22 of whom were in the experimental group and 22 were in the control group, continuing their education in the 7th grade of a state middle school in the Güroymak district of Bitlis province affiliated with the Ministry of National Education in the 2021-2022 academic year. While the lessons were conducted for the experimental group according to the flipped classroom model through videos shared on the EBA platform and distributed to students with portable memory devices, the control group was taught using traditional methods for 4 weeks (22 class hours) as specified in the annual curriculum. The quantitative data of the research were collected through an academic achievement test consisting of 25 questions within the scope of the Lines, Angles, and Polygons unit. The scores obtained from the pre test and post test of the experimental and control groups were analysed, and no significant difference was found between them. The qualitative data of the research were collected through semi-structured interview forms with 6 selected students from the experimental group. Their permission was obtained, and the interviews were recorded. SPSS 22.0 package program was used for the analysis of quantitative data. Wilcoxon signed-rank test was applied to detect changes within the same group. Mann Whitney U test was used to evaluate the non-normally distributed pre test scores of different groups, and independent samples t-test was applied to evaluate the normally distributed post test scores. The qualitative data obtained were analysed through content analysis. According to the findings obtained in the study, it was concluded that there was an increase in the post test scores of both groups, but the flipped classroom model applied to the experimental group significantly increased students' academic achievements compared to the control group where traditional education was implemented. As a result of the interviews, it was observed that the students generally expressed positive views about the model, adopted the application, and wished to use it in most of their classes.