Practicl application of total quality management at Iraqi building projects
Toplam kalite yönetiminin Irak yapı projelerinde pratik uygulaması
- Tez No: 878584
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REDVAN GHASEMLOUNIA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Irak sanayisinin gelişimi, büyük olasılıkla temel sektörlerinden biri olan inşaat sektörüne odaklanılmasıyla başlayacak. Öte yandan, verimlilik ve kalite düzeyleri yetersiz, bütçeleri yetersiz ve maliyetleri fahiş derecede yüksek. Daha etkili bir yönetim sistemi, kalite sorunlarının sayısını ve bunun sonucunda ortaya çıkan gelir kayıplarını azaltarak üretkenliği artırabilir. İnşaat sektörü şu anda, işgücü maliyetlerinin, bakım giderlerinin ve projelerin toplam yaşam döngüsü değerinin azalmasıyla sonuçlanma potansiyeline sahip olan toplam kaliteye artan vurgu şeklinde önemli bir zorlukla karşı karşıyadır. Yapı sektörünün en önemli başarılarından biri olarak kabul edilen Toplam Kalite Yönetimi (TKY), bu sorunların üstesinden gelmenin üstün yoludur ve TKY tercih edilen seçenektir. Bu güncel çalışma, Irak inşaat endüstrisinde iyileştirilmiş kalite yönetimini kolaylaştırmak için gerekli bilgileri sağlamak amacıyla görevlendirilmiştir. Bu çalışmanın hedefleri şunlardır: 1. Irak'ta inşaat sektöründe TKY uygulamasının mevcut durumunu belirlemek; 2. İnşaat işletmelerinin TKY'yi uygulamada karşılaştığı başlıca zorlukları ve engelleri belirleyin; 3. Irak'ta inşaat sektöründe TKY'nin başarılı bir şekilde uygulanabilmesi için gerekli olan başarı unsurlarını belirler. Bu çalışmada, araştırma için hem nitel hem de nicel yöntemler uygulanmıştır. Anket, veri toplamak için bir araç olarak hizmet etti ve Set'te geliştirildi ve kullanıldı. Temsili popülasyon, üst düzey yöneticiler ve yöneticilerden oluşuyordu. Irak'ın büyük şehirlerindeki inşaat şirketlerinin kadrosunda genellikle mühendisler bulunur. Analizi gerçekleştirmek için, rastlantısal olarak seçilen 125 inşaat yöneticisi ve mühendisten oluşan bir örneklem büyüklüğünde anket yapılarak bulunan en göze batan sorunlar ve performans açısından karşılaşılan güçlükler hakkında görüşleri alınmıştır. Ankete katılanların yanıtlarına göre, kalite ve kalite süreçlerinin uygulanmasına ilişkin bilgilerin yetersiz olduğu görülmektedir. Ek olarak, mevcut durum ek dikkat ve odaklanma gerektirir. Bu çalışmadan çıkarılacak en önemli çıkarım, Irak inşaat işletmelerinde TKY uygulamasının zorlu bir problem olduğudur. Çalışmanın bulgularına göre, ele alınması gereken iki konu, birincisi, Irak'ın siyasi durumu ve ikincisi, inşa sürecinde TKY'yi yönlendirmek ve büyütmek için gerekli bilgi ve eğitim eksikliğidir. Ayrıca, kalitenin en önemli bileşenleri (kalite kontrol çerçevesinde kaynakların ve uzmanlığın eksikliği) ve (kuruluş içinde kalite yönetimi için organize bir stratejinin bulunmayışı) dır. Bu yönler, Irak işletmelerinde başarılı TKY uygulamasının anahtarlarıdır. Katılımcıların KYS bilgilerini genişletmek için özel çalıştayların ve eğitimlerin düzenlenmesi şiddetle tavsiye edilir. Ek olarak, müteahhitlik ve danışmanlık işletmelerinin bir QS oluşturmaları gerekmektedir. Ayrıca, kaliteyi değerlendirmek ve kaliteyi azaltan ve kaliteyi artıran kusurları keşfetmek için bir araç olarak oluşturulan yaklaşımın kullanılması önerilir.
Özet (Çeviri)
The development of Iraq's industry will likely begin concentrating on the building and construction sector as one of its foundational sectors. On the other hand, it has insufficient levels of productivity and quality, inadequate budgets, and exorbitantly high costs. A more effective management system can boost productivity by lowering the number of quality issues and resulting revenue losses. The construction industry is currently facing a significant challenge in the form of an increased emphasis on total quality, It could reduce costs across the board, including labor, upkeep, and the profitability of the project during its useful lifetime. Total Quality Management (TQM), which is considered to be one of the most significant achievements in the building industry, is the superior way to overcoming these issues, and TQM is the preferred option. In order to help the Iraqi construction sector implement better quality management practices, the government has commissioned the current study, the aims of this research are to: 1. Determine the present status of TQM implementation in the construction industry in Iraq; 2. Identify the primary challenges and obstacles that construction businesses experience in implementing TQM; 3. Identify the success factors required for the successful implementation of TQM in the Iraqi building sector.. In this study, both qualitative and quantitative methods to research were applied. The questionnaire served as a tool for collecting data and was developed and utilized in Set. The representative population consisted of upper-level managers and executives. Construction companies in Iraq's larger cities often have engineers on staff. For the purpose of carrying out the assessment, a sample size of 125 construction managers and engineers who were chosen at random was surveyed to get their opinions on the most glaring problems that were found and the difficulties that were encountered in terms of performance. Based on the responses of those who were surveyed, it appears that the information regarding the implementation of quality and quality processes (QS) is insufficient. Additionally, the present circumstance requires additional attention and focus. In addition to this, participation in the upper management of these organizations needs to be encouraged more. The most important takeaway from this study is that the application of TQM in Iraqi construction enterprises is a challenging problem. According to the findings of the study, two issues that need to be addressed are first, the political condition of Iraq, and second, a lack of information and training necessary to drive and grow TQM in the building procedure. Furthermore, the most significant components of quality are (the shortage of resources and expertise within the quality control framework) and (the unavailability of an organized strategy for quality management inside the organization). These aspects are the keys to successful TQM implementation in Iraqi businesses. In order to expand participants' knowledge of QMS, it is strongly suggested that specialized workshops and training be held. Additionally, contracting and consulting businesses are required to construct a QS. Furthermore, making use of the approach that was built as a tool to assess quality as well as discover defects that reduce quality and enhance quality respectively is recommended.