The reflections of infinity and eternity in the poetics of Leopardi and Percy Shelley in the light of romanticism
Percy Shelley ve Leopardi'nin poetikalarında romantizmin ışığında sonsuzluk ve ebediyetin izdüşümleri
  1. Tez No: 878605
  2. Yazar: SELİN GÜL MUTLUCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARBARA DELL’ABATE ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Comparative Literature, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İtalyan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu tez, uzamsal sınırsızlık olarak sonsuzluk ve zamansal sınırsızlık olarak ebediyet temalarının Romantizmi bütünüyle kavramada çok önemli bir rol oynadığını ileri sürer. Hayal gücünün ve içsel dünyanın sınırsızlığına adım atmaya izin veren bireyselliğin yüceltilmesi ile önce gerçekliğin sınırlılığından kaçan Romantik sanatçı, sonrasında uzama ait“uzak olan”,“yurtsuzluk”ve“kutsanmış doğa”ile zamana ait olan“zamanda uzak”ve“ilken olan”ile“nostalji”izlekleriyle kendi alternatif gerçekliğini yaratır. Bu çalışma dolayısıyla sadece ebediyet ve sonsuzluk kavramlarını değil, bu kavramlara öykünen bahse konu izlekleri de tarihsel bağlamda konumlandırır. Ayrıca, 17. ve 18. yüzyıllarda meydana gelen dini ve bilimsel gelişmeler ışığında sonsuzluğun ve ebediyetin nasıl normalleştirildiğini de araştırır. Sınırsız olma durumundaki ortak temellendirmelerine ve bu tür Romantik kavramların yaratılmasında birlikte hareket etmelerine rağmen, sonsuzluk, yüce ve Romantizm söyleminde kapsamlı bir şekilde tartışılsa da, ebediyet bu söylemden çoğunlukla dışlanmış ve zamansızlık duygusu olarak tezahür etmiştir. İlgili argümanları desteklemek için, bu tez Shelley'nin Alastor ve Leopardi'nin L'Infinito eserlerini bu iki kavramı ele alışlarındaki uyum ve farklılıkları açısından inceler ve bu romantik izleklerin izlerini bulur.
Özet (Çeviri)
This thesis posits that the themes of infinity and eternity play a pivotal role in comprehending Romanticism in its entirety. Infinity as spatial, and eternity as temporal transcendence become the characteristic tropes of Romanticism, portrayed as the remote, the primitive, nostalgia, homelessness, the consecrated nature, and the exaltation of the individual and the imagination. These impressions underline not only an escape from the spatially and temporally limited reality but also a rejection against it. The study situates these impressions within the philosophical, poetical, historical, religious, and social contexts of Romanticism. Additionally, it investigates how infinity and eternity were normalized in the light of religious and scientific developments that occurred during the 17th and 18th centuries. Despite their shared basis in boundlessness and acting together in creating such Romantic notions, infinity is also extensively discussed in the discourse of the sublime and of Romanticism, while eternity is mostly excluded and manifested as a sense of timelessness. To substantiate the aforementioned arguments, this thesis examines and compares Shelley's Alastor and Leopardi's L'Infinito for their congruences and divergences in addressing these two concepts and finds traces of these romantic impressions.