Kahler manifoldları arasında holomorfik projektif dönüşümler
Holomorphically projective mappings between Kahler manifolds
- Tez No: 878619
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LOKMAN BİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılarak genel literatür bilgisine yer verilmiştir. İkinci bölümde gerekli temel tanımlar ve kavramlar sunulmuştur. Üçüncü bölümde“Dönüşüm”kavramı tanıtılarak bir dönüşümün deformasyon tensörü açıklanmıştır. Dördüncü bölümde Kahler manifoldunun tanımı verilerek, Kahler manifoldunda konjügasyon işlemi açıklanmıştır. Ayrıca bu bölümde“holomorfik projektif eğri”ve“holomorfik projektif dönüşüm”kavramları tanıtılarak bu dönüşümün bazı geometrik özelliklerine yer verilmiştir. Beşinci bölüm tartışma ve sonuç kısmına ayrılarak elde edilen sonuçlar özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is consist of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction section and provide a general knowledge of literature. In the second chapter, the necessary basic concepts and definitions are presented. In the third chapter, the concept of mapping is introduced and the deformation tensor of a map is explained. In the fourth chapter, the definition of Kahler manifold is given and the conjugation process in Kahler manifolds is explained. In addition, in this section, the concepts of“holomorphically projective curve”and“holomorphically projective transformation”are introduced and some geometric properties of this transformation are given. The fifth chapter is divided into the conclusion part and the obtained results are summarized.