Tüketim kültürü ekseninde endüstriyel futbol ve taraftarlık: Süper lig şampiyonu İstanbul takımları üzerinden bir araştırma
Industrial football and fandom on the axis of consumption culture: A study on İstanbul-based super league champion teams
- Tez No: 878633
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN DİKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya ve Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Hazırlanan bu araştırmada Türk futbol tarihinin en köklü kulüplerinden olan İstanbul'un“Üç Büyük”takımı olarak da adlandırılan Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe futbol kulüplerinin taraftarlarının endüstrileşen futbola ilişkin görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Beşiktaş'tan 124, Galatasaray'dan 132 ve Fenerbahçe'den 144 olmak üzere 247 erkek ve 153 kadın, toplam 400 taraftar katılım sağlamıştır. Araştırmaya katılan taraftarların yeni nesil futbola bakış açılarını tespit etmek amacıyla“Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş Taraftarlarının Endüstrileşen Futbola İlişkin Görüşleri Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin istatistiksel analizlerinde SPSS programında frekans analizi ve T-Testi analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the views of the fans of Beşiktaş, Galatasaray and Fenerbahçe football clubs, which are also called the“Big Three”teams of Istanbul, one of the most rooted clubs in the history of Turkish football, about industrialized football. A total of 400 fans, including 124 from Beşiktaş, 132 from Galatasaray, and 144 from Fenerbahçe, participated in the research, including 247 men and 153 women. In order to determine the perspectives of the fans participating in the research on the new generation football, the“Galatasaray, Fenerbahçe and Beşiktaş Fans' Views of Industrialized Football Scale”was used. Frequency analysis and T-Test analysis were used in the SPSS program in the statistical analysis of the data obtained as a result of the research.