COVİD-19 tanılı hastalarda AST, ALT, CPK, CRP, LDH, lenfosit ve WBC parametrelerinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of AST, ALT, CPK, CRP, LDH, lymphocyte and WBC parameters in patients with COVID-19
- Tez No: 878680
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURAN AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
2019 yılının sonuna doğru etiyolojisi bilinmeyen çok sayıda pnömoni olgusu Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) bildirilmiştir. 7 Ocak 2020'de etkenin daha önce insanlarda saptanmamış yeni bir tip koronavirüs (2019-nCoV) olduğu bildirilmiş ve SARS CoV'ye benzerliği nedeniyle SARS CoV-2, daha sonra da covid-19 olarak adlandırılmıştır. DSÖ tarafından pandemi ilan edilen covid-19, ülkemizde ilk olarak 11 Mart 2020'de tespit edilmiştir. Covid-19 tanısında hastalığın erken tanısı ve prognozu için çeşitli biyokimyasal testler, mikrobiyal testler ve görüntüleme incelemeleri kullanılmaktadır. Çalışmamızda biyokimya laboratuvarında çalışılan covid-19 tanısı almış hasta ve kontrollerin AST, ALT, CPK, CRP, LDH, lenfosit ve WBC (lökosit) düzeyleri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen verilerden yararlanılarak bu hastalarda olası kas-karaciğer hasarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Serum örneklerinde ALT, AST, CPK, CRP ve LDH enzim aktiviteleri otoanalizör cihazı ile spektrofotometrik yöntemle ölçüldü. Tam kan sayımı örneklerinde lenfosit ve WBC hematoloji otoanalizörü ile optik ve immünfloresan yöntemlerle ölçüldü.
Özet (Çeviri)
To the end of 2019, some cases of pneumonia with unknown etiology were reported to the World Health Organization (WHO). On January 7, 2020, it was reported that the causative agent was a new type of coronavirus (2019-nCoV) that had not been previously detected in humans, and it was named SARS CoV-2 due to its similarity to SARS CoV, and later namely as covid-19. Covid-19, which was declared a pandemic by the WHO, was first detected in our country on March 11, 2020. Various biochemical tests, microbial tests and imaging examinations are used in the diagnosis of covid-19 for early diagnosis and prognosis of the disease. In our study, AST, ALT, CPK, CRP, LDH, lymphocyte and WBC (leukocyte) levels of covid-19 patients and controls who were studied in the biochemistry laboratory were evaluated as retrospectively. It was aimed to evaluate possible muscle-liver damage in these patients by utilizing the obtained data and results. ALT, AST, CPK, CRP and LDH enzyme activities in serum samples were measured by spectrophotometric method with an autoanalyzer device. Lymphocyte and leukocyte in complete blood count samples were measured by impedance, optical and immunofluorescence methods with a hematology autoanalyzer.