COVİD-19 tanılı hastalarda hepatit B ve hepatit C seroprevalansının değerlendirilmesi
In patients diagnosed with COVID-19 hepatitis b and hepatitis C evaluation of seroprevalence
- Tez No: 740417
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZLI ŞENSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: COVİD-19 hastalarında karaciğer hasarının patogenezi tam olarak bilinmemekle birlikte, muhtemelen çok faktörlü olduğu tahmin edilmektedir. Ülkemizde kronik karaciğer hastalığının en sık nedeni Hepatit B ve Hepatit C enfeksiyonlarına bağlı kronik viral hepatitlerdir. Bu çalışma ile COVİD-19 tanısı almış hastalarda Hepatit B ve Hepatit C seroprevalansının değerlendirilmesi ve sosyodemografik özellikler ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma tanımlayıcı kesitsel nitelikte olup 1 Ocak 2021- 30 Haziran 2021 tarihleri arasında üniversite hastanesi COVİD polikliniğine başvuran PCR testi pozitif çıkan 1026 hasta ile yapıldı. Hastalara uygulanan olgu bilgi formunda: sosyo-demografik özellikler, sarılık risk faktörleri, başvuru şikayeti, Toraks BT sonucu yer aldı. Ayrıca AST, ALT, GGT, Total Bilirubin, Direk Bilirubin, İndirek bilirubin, Hemogram, HBsAg, anti-HBs, anti-HBc IgG, anti-HCV düzeyleri çalışıldı. Verilerin analizi için tanımlayıcı istatistikler ve nonparametrik testler kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Although the pathogenesis of liver injury in COVID-19 patients is not fully known, it is presumed to be possibly multifactorial. The most common cause of chronic liver disease in our country is chronic viral hepatitis due to hepatitis B and hepatitis C infections. The aim of this study was to evaluate the seroprevalence of Hepatitis B and Hepatitis C in patients diagnosed with COVID-19 and to compare them with sociodemographic characteristics. Methods: This descriptive,cross-sectional study was conducted with 1026 patients with positive PCR test who applied to the university hospital COVID outpatient clinic between January 1, 2021 and June 30, 2021. The case information form applied to the patients included socio-demographic characteristics, jaundice risk factors, admission complaint, and Thorax CT result. In addition, AST, ALT, GGT, Total Bilirubin, Direct Bilirubin, Indirect Bilirubin, Hemogram, HBsAg, anti-HBs, anti-HBc IgG, anti-HCV levels were studied. Descriptive statistics and nonparametric tests were used for data analysis.