Prematür ovaryan yetmezliği modelinde asprosinin folikül gelişimine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of asprosin on follicle development in a model of premature ovarian insufficiency
- Tez No: 878683
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ZEHRA MİNBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Prematüre over yetmezliği (POI), hipoöstrojenik ve hipergonadotropik amenore ile karakterize, 40 yaşından önce bireylerin normal yumurtalık fonksiyonlarını kaybettiği, subfertilite/infertilite ile sonuçlanan patolojik bir durumdur. Günümüzde kullanılan hormon replasman tedavisinin, ovaryum fonksiyonlarını normale döndürmede yetersiz kalması ve kanser riski gibi yan etkileri nedeniyle alternative tedavi arayışları sürmektedir. Beyaz yağ dokusunda eksprese edilen adipokinlerin dişi ve/veya erkek bireylerde fertilite üzerinde etkilerinin olduğu bilinmektedir. Asprosin, glukojenik ve oreksijenik etkili bir adipokindir.“Asprosin, dişi fertilitesini olumsuz etkileyen POI'de azalmış ovaryan rezervini, ovaryum folükülllerinin gelişimi uyararak arttırır”hipotezinin test edilebilmesi için planlanan bu çalışmada, asprosinin POI'de azalan ovaryum rezervini ve bozulan ovaryan folükül gelişimini etkileyip etkilemediğinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda 4-vinilsikloheksen diepoksit (VCD) ile oluşturulan POI sıçan modelinde asprosinin etkisi, histolojik, immünohistokimyasal ve biyokimyasal yöntemlerle değerlendirildi. 60 günlük deneklere, 8 hafta boyunca intraperitoneal yolla asprosin (500 ng/kg/gün) ya da serum fizyolojik verildi. 1. ,15. ve 71. günlerde alınan kan örneklerinde serum AMH ve östrojen konsantrasyonları ölçüldü. Deneklerin ovaryumlarından hazırlanan ve hematoksilen-eosin ile PCNA ile boyanan kesitlerde ovaryan foliküller sayıldı, granülosa hücre proliferasyonu değerlendirildi. Biyokimyasal bulgular, POI oluşturulan deneklere göre AMH ve östrojen konsantrasyonlarının asprosin uygulanması ile anlamlı olarak yükseldiğini; histolojik ve immünohistokimyasal bulgular ise asprosinin, primordial foliküllerin yanı sıra gelişmekte olan folikül sayılarında ve granülosa hücrelerinin proliferasyonunda anlamlı artışa neden olduğunu gösterdi. Sonuç olarak çalışmamız, asprosinin, primordial foliküllerin aktivasyonuna neden olarak over rezervini ve folikül gelişimini olumlu yönde etkilediğini gösterdi. Bu bağlamda çalışmamızın asprosinin, primordial foliküllerin aktivasyonunu ve folikül gelişmini etkileyen çeşitli faktörlerin ve mekanizmalar üzerindeki araştırılacağı yeni çalışmalara öncülük edeceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Premature ovarian insufficiency (POI) is a pathological condition characterized by hypoestrogenic and hypergonadotropic amenorrhea, where individuals lose normal ovarian functions before the age of 40, resulting in subfertility or infertility. The search for alternative treatments continues due to the inability of currently used hormone replacement therapy to normalize ovarian functions and side effects such as cancer risk. Adipokines expressed in white adipose tissue are known to have effects on fertility in female and/or male individuals. Adipokines expressed in white adipose tissue are known to have effects on fertility in female and/or male individuals. This study, planned to test the hypothesis that“Asprosin increases the decreased ovarian reserve in POI, which negatively affects female fertility, by stimulating the development of ovarian follicles”, was aimed to show whether asprosin affects the decreased ovarian reserve and impaired ovarian follicle development in POI. For this purpose, the effect of asprosin on the 4-vinylcyclohexene diepoxide (VCD)-induced POI rat model was evaluated by histological, immunohistochemical and biochemical methods. Sixty-day-old rats were intraperitoneally given asprosin (500 ng/kg/day) or physiological saline for 8 weeks. Serum AMH and estrogen concentrations were measured in blood samples taken on the 1st, 15th and 71st day. Ovarian follicles were counted and granulosa cell proliferation was evaluated on the sections which were prepared from the ovaries of the rats and stained with hematoxylin-eosin or PCNA,. Biochemical findings showed that AMH and estrogen levels were increased significantly with asprosin administration compared to POI group; histological and immunohistochemical findings showed that asprosin caused a significant increase in the number of developing follicles as well as primordial follicles and the proliferation of granulosa cells. In conclusion, our study showed that asprosin positively affects ovarian reserve and follicle development by causing activation of primordial follicles. In this context, we think that our study will lead to new studies in which asprosin will be investigated on various factors and mechanisms affecting the activation of primordial follicles and follicle development.