İnsansız hava araçlarının güvenli iletişim protokolleri ve güvenlik açıkları
Secure communication protocols and security vulnerabilities of unmanned aerial vehicles
- Tez No: 878698
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BORA ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
İnsansız hava araçları (İHA), son zamanlarda olağanüstü bir evrim yaşamıştır. İHA'lar çoğunlukla keşif ve askeri vazifeler, afetler, güvenlik görevleri, tarım, gözetleme, eğlence, altyapı, fotoğrafçılık, arama ve kurtarma operasyonlarında kullanılmaktadır. İHA ve GCS (Yer Kontrol İstasyonu) iletişimi, iletişim protokolleri aracılığıyla gerçekleşir. Ne yazık ki mevcut iletişim protokolleri bu ortam için uygun değildir. Ayrıca güvenlik imkanları da yetersizdir. İmkanların kısıtlı olması ve otonom sistemlerin aktif ortamı nedeniyle kaynakları doğru kullanamamaktadırlar. Ayrıca, güvenlik çözümleriyle uğraşırken pil ömrü, gerçek zamanlı hesaplama ve otonom kontrol gibi kaynaklar yetersiz olduğundan bu da sorunu karmaşıklaştırmaktadır. Enerji kaynakları, iletişim bant genişliği ve hesaplama kapasitesi gibi nedenler, TLS (Taşıma Katmanı Güvenliği) ve Kerberos gibi protokolleri İHA uygulamaları için uygunsuz duruma düşürmektedir. İnsansız hava araçları için bunlardan farklı iletişim protokolleri de bulunmaktadır. Bunlar; UranusLink, UAVCan ve MAVLink protokolleridir. Bu tez çalışması; UranusLink, UAVCan ve MAVLink protokolleri ve güvenlik açıkları inceleyerek İHA iletişim güvenliği konusunu ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
Unmanned aerial vehicles (UAVs) have experienced tremendous evolution recently. UAVs are mostly used in reconnaissance and military missions, disasters, security missions, agriculture, surveillance, entertainment, infrastructure, photography, search and rescue operations. UAV and GCS (Ground Control Station) communication takes place via communication protocols. Unfortunately, current transmission protocols aren't convenient for that surroundings. Additionally, security facilities are inadequate. Due to the limited facilities and the active surroundings of autonomous systems, they cannot use the resources correctly. It also complicates the issue as resources such as cell lifetime, actual-time computing and unmanned control are scarce when dealing with security solutions. Power sources, transmission bandwidth and computing capability make protocols like TLS (Transport Layer Security) and Kerberos unsuitable for UAV applications. Various other communication protocols for unmanned aerial vehicles are: UranusLink, UAVCan and MAVLink protocols. This thesis work; UranusLink, UAVCan and MAVLink protocols and their security vulnerabilities are examined and the issue of UAV communication security is discussed.