Accumulating architectural knowledge through practice-based engagement: Experiential learning modules
Pratiğe dayalı mimari bilgi birikimi: Deneyimsel öğrenme modülleri
  1. Tez No: 878700
  2. Yazar: BERNA TANVERDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ BASA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Çok katmanlı ve çok yönlü olan mimarlık disiplini, kuramsal çerçeveler ile pratik uygulamaların kesişimlerinde kendini inşa ederek, bu iki alanın simbiyotik ilişkileri üzerinden mimarlık bilgisini üretir. Bu tez, mimarlığın kendi bilgisini kuram ve pratiğin karmaşık ilişkileriyle nasıl ürettiğini, kuram, araştırma, pratik ve bilgi dörtlüsü ve bu dörtlünün birbirleriyle etkileşimli ilişkileri üzerinden inceler. Bu bağlamda kuram, mimarlık pratiğinin araştırma yöntemlerine farklı yaklaşımlarla ortaya çıkan mimarlık bilgisi için çok boyutlu kavramsal bir çerçeve olarak ele alınır. Mimarlık bilgisinin içsel olarak barındırdığı çok boyutlulukla beraber, çeşitli disiplinler ve katmanlarla olan karmaşık ilişkileri, Deleuze ve Guattari'nin rizom, çokluk, heterojenlik, yersiz yurtsuzluk, içkinlik düzlemi gibi kavramlarından esinlenerek irdelenir. Mimarlık bilgisinin üretimi, dağılımı ve paylaşımı bu kavramların önerdiği çoklu yapıya adapte edilerek, eğitime eklemlenebilen pratik tabanlı öğrenme modülleri önerilir. Kavramsallaştırılarak önerilen bu deneyimsel süreçler mimarlığın eğitiminde ve pratiğinde, uygulama döngüsü ile öğrenme döngüsünü bütünleştirmeyi hedefler.
Özet (Çeviri)
Architecture, being a multilayered and multifaceted discipline, constructs itself around the intersection of theoretical frameworks and practical applications, thereby generating knowledge through these co-existing domains, out of their symbiotic relationship. The inherent knowledge of architecture is explored around a quartette comprising theory, research, practice and knowledge, each intricately linked and mutually influential. Within this conception, this study conceives theory as a multidimensional conceptual framework for the production of knowledge acquired by diverse methodological approaches to research embedded within the practice of architecture. Then, the proposal further elaborates on the conceptualization and implementation of Experiential Practice-based Learning Modules, as prosthetic inserts to architectural education, serving for accumulation and dissemination of architectural knowledge. Drawing inspiration from Deleuze and Guattari's concepts such as rhizome, multiplicity, heterogeneity, deterritorialization and plane of immanence, it is aimed to articulate the multidimensional nature of architectural knowledge, acknowledging its inherent interconnectedness across diverse disciplines and layers. The empirical and experiential processes seek to integrate learning cycle with performing cycle within architectural praxis.