Ortopedi ve travmatoloji servisinde yatan hastaların psikososyal gereksinimleri ve ruh sağlığı
Psychosocial needs and mental health problems of patients hospitalized i̇n the orthopedics and traumatology service
- Tez No: 878716
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Araştırma, ortopedi ve travmatoloji servisinde yatan hastaların psikososyal gereksinimlerini ve ruh sağlığını değerlendirmek amacıyla yapılan tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini ortopedi ve travmatoloji servisinde en az bir hafta yatarak tedavi gören 140 hasta oluşturmuştur. Görüşme formu Gordon'un Fonksiyonel Sağlık Örüntüleri Modeli doğrultusunda 11 bölümden oluşmaktadır. Her bölümün alt soruları mevcuttur. Ayrıca Kısa Semptom Envanteri kullanılmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken, nicel değişkenler ortalama, standart sapma, medyan, min ve max değerleriyle, nitel değişkenler frekans ve yüzde gibi tanımlayıcı istatistiksel metotlar ile gösterildi. Verilerin normal dağılıma uygunluklarının değerlendirilmesinde Shapiro Wilks test ve Box Plot grafiklerden yararlanıldı. Normal dağılım göstermeyen değişkenlerin iki gruba göre değerlendirmelerinde Mann Whitney-U Test, üç grup ve üzeri karşılaştırmalarında Kruskal Wallis test ve farklılığa neden olan grubun tespitinde Dunn test kullanıldı. Değişkenler arası ilişkilerin değerlendirilmesinde dağılıma göre Spearman's korelasyon analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive study conducted to evaluate the psychosocial needs and mental health of patients hospitalized in the orthopedics and traumatology service. The sample of the study consisted of 140 patients who received inpatient treatment in the orthopedics and traumatology service for at least one week. The interview form consists of 11 section in line with Gordon's Functional Health Pattern Model. Each section has sub-questions. Additionally, the Brief Symptom İnventory was used. While evaluating the study data, quantitative variables were shown with mean, standart deviation, median, min and max values and qualitative variables were shown with descriptive statistical methods such as frequency and percentage. Shapiro Wilks test and Box Plot graphics were used to evaluate the suitability of the data for normal distribution. Mann Whitney-U Tset was used to evaluate variables that did not show normal distribution according to two groups. Kruskal Wallis test was used to compare three groups or more, and Dunn test was used to determine the group causing the difference. To evaluate the relationships between variables, Spearman's correlation analysis wasperformed according to distribution.