İnsani yardım tedarik zincirlerinin modellenmesi ve analizi
Modeling and analysis of humanitarian relief supply chains
- Tez No: 878739
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALEGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Afet öncesi gerçekleştirilen risk azaltma ve afetlere hazırlık çalışmaları etkin ve başarılı bir afet yönetimi için büyük öneme sahiptir. Afetlere hazırlık kapsamında yapılabilecek çalışmalardan biri de içerisinde gıda ve sağlık ürünleri gibi ürünlerin bulunduğu mahalle afet istasyonlarının kurulumudur. Bu istasyonlar, olası bir afet durumunda organize bir yardım gelene kadar söz konusu mahallenin acil ihtiyaçlarını karşılamada yararlı olabilir. Diğer taraftan, bir afetin yıllar sonra da gerçekleşebileceği göz önünde bulundurulduğunda, söz konusu istasyonlardaki bozulabilir ürünlerin son kullanma tarihi yaklaştığında yenilenmesi gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Bu gerçekten hareketle, bu çalışmada mahalle afet istasyonlarında bulunan bozulabilir ürünlerin stoklarının yenilenmesi sürecinde kullanılacak rotaların ve söz konusu istasyonlara ürünlerin gönderildiği depoların yerlerinin belirlenmesi için çok periyotlu lokasyon-rotalama modelleri geliştirilmiştir. Geliştirilen modellerin gerçek hayat uygulamalarında kullanılabilirliğini test etmek amacıyla Eskişehir ili Tepebaşı ilçesine yönelik bir örnek problem ele alınmıştır. Hesaplama sonuçları bir yandan öne sürülen modellerin gerçek hayat problemlerinde uygulanabilirliğini ortaya koyarken, diğer yandan önemli bazı yönetimsel çıkarımları da beraberinde getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Risk reduction and preparedness activities carried out before a disaster are of great importance for effective and successful disaster management. One of the activities that can be done in the disaster preparedness phase is the establishment of neighborhood disaster stations which contains perishable products such as food and health products. These stations may be useful in terms of meeting the urgent needs of a neighborhood after a disaster occurs until an organized humanitarian aid arrives to that neighborhood. On the other hand, considering that a disaster may occur years later, it becomes essential to replenish the perishable products reaching their expiration dates. In line with the discussions above, this study proposes multi-period location-routing models to determine routes for the replenishment of perishable products in neighborhood disaster stations and determine the locations of the warehouses that provides the products to these stations. In order to test the applicability of the proposed models in real-life instances, a case study regarding the Tepebaşı district of Eskişehir province is considered. Computational results, on one hand, showed the applicability of the proposed models in real-life instances, and on the other hand, bring several important managerial insights.