Parkinson hastalığı değerlendirme ölçeği - kognisyon skalasının türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
Turkish validity and reliability study of scales for outcomes in parki̇nson's disease - cognition
- Tez No: 878752
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK GÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Amaç : Kognitif bozukluk, Parkinson hastalığının en yaygın ve önemli non-motor semptomlarından biridir. Kognitif etkilenim, hastaların günlük yaşam aktivitelerini yerine getirme yeteneklerini azaltarak bağımsız yaşamlarını tehdit eder. Aynı zamanda stres, depresyon ve anksiyete gibi diğer non-motor semptomlarla birlikte hastalık progresyonunu arttırabilir. Bu çalışmanın amacı, Parkinson hastalığında görülen spesifik bilişsel bozuklukları tespit etmede kısa, pratik ve güvenilir bir ölçek olan SCOPA-COG'u Türkçeye uyarlamak ve geçerlilik-güvenirlik çalışmasını yaparak Parkinson hastalarında bilişsel fonksiyonların değerlendirilmesi ve takibi konusunda klinisyenlerin yardımına sunmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya“Movement Desorder Soceety (MDS)”Parkenson hastalığı tanı kreterlerene karşılayan 100 Parkenson hastası dahel edelmeşter. Hastalar Mini Mental Durum Değerlendirmesi (MMSE), Addenbrooke Kognitif Değerlendirme Bataryası (ACE-R), Parkenson Hastalığı Değerlenderme Skalası- Kognesyon Türkçe verseyonu (SCOPA-COG-TR), Berleşek Parkenson Hastalığı Değerlenderme Ölçeğe (BPHDÖ) Bölüm 1 ve 3 ve Hoehn and Yahr (H&Y) skalası ele değerlenderelmeşter. Bulgular: Çalışmamızda, SCOPA-COG, MMSE ve ACE-R testi için ortalama puanlar sırasıyla 19,91 ± 4,4, 26,77 ± 2,08, 73,84 ± 7,37 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective : Cognitive impairment is one of the most common and significant non- motor symptoms of Parkinson's disease. Cognitive impairments reduce patients' ability to carry out daily living activities, thus threatening their independent living. Additionally, these impairments can aggravate the progression of the disease when combined with other non-motor symptoms such as stress, depression, and anxiety. This study aims to adapt the SCOPA-COG, a brief, practical, and reliable scale for detecting specific cognitive impairments in Parkinson's disease, into Turkish and to conduct validity and reliability studies to provide clinicians with a tool for assessing and monitoring cognitive functions in Parkinson's patients. Materials and Methods : The study included 100 Parkinson's disease patients who met the diagnostic criteria of the Movement Disorder Society (MDS). Patients were evaluated using the Mini Mental State Examination (MMSE), Addenbrooke's Cognitive Examination-Revised (ACE-R), the Turkish version of the Scales for Outcomes in Parkinson's Disease-Cognition (SCOPA-COG-TR), parts 1 and 3 of the Unified Parkinson's Disease Rating Scale (UPDRS), and the Hoehn and Yahr (H&Y) scale. Results : In our study, the mean scores for SCOPA-COG, MMSE, and ACE-R were 19.91 ± 4.4, 26.77 ± 2.08, and 73.84 ± 7.37, respectively. Validity analysis showed strong positive correlations between the total scores of SCOPA-COG and those of MMSE and ACE-R (r = 0.620, p < 0.001; r = 0.763, p < 0.001). The reliability analysis revealed a Cronbach's alpha value of 0.737 for SCOPA-COG-TR. High consistency was found in test-retest measurements (ICC = 0.901). There was a low positive correlation between SCOPA-COG scores and the number of years of education, and a moderate negative correlation with UPDRS part 3 scores (r = 0.391, p < 0.001; r = - 0.442, p < 0.001). Based on the ACE-R test, the area under the curve (AUC) in the ROC analysis was 0.872 (0.793-0.950) for distinguishing Parkinson's Disease Normal Cognition (PD-NC) from Parkinson's Disease Mild Cognitive Impairment (PD-MCI), and 0.871 (0.804-0.938) for distinguishing PD-MCI from Parkinson's Disease Dementia (PDD). The cut-off value for SCOPA-COG to differentiate between PD-NC xii and PDD was found to be