A qualitative examination of death of a spouse and bereavement
Eş kaybı ve yas dönemi üzerine nitel bir araştırma
- Tez No: 878751
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK GENÇÖZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDA SARI DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bir yakını kaybetmek her zaman acı verici bir deneyim olarak görülmüştür. Kişinin hayatını birlikte geçirmek üzere plan yaptığı kişi olan eşinin ölümü ise muhakkak geride kalan için önemli bir etkiye sahip olmaktadır. Bunun yanı sıra eşini kaybetmiş genç bir kadın olmanın Türk kültüründe başta“dul kadın”olgusu etrafında şekillenen birçok atfı bulunmaktadır. Söz konusu çalışmada, kadınların hayatın erken dönemlerindeki eş kaybı deneyimlerinin psikanalitik bir bakış açısıyla incelenmesi ve kayıp sonrasındaki yaşantılarının anlatımının araştırılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda eşini 45 yaşından önce doğal yollarla ya da kaza yoluyla kaybetmiş sekiz kadın ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmelerden ortaya çıkan veri MAXQDA yazılım programı aracılığıyla tematik analiz metoduyla incelenmiş ve sonuçlar doğrultusunda beş ana tema oluşturulmuştur. Temalar, kocanın rolü, konuşulamayan şey: ölüm, kayıpla birlikte ne kaybedilenler, ölümle baş etmenin yolları,“dul”olmaktan oluşmaktadır. Temalar psikanalitik literatür çerçevesinde tartışılmış ve“dul”kadın söyleminin Türk kültüründeki yeri sunulmuştur. Son olarak bu bulguların klinik uygulamalarda nasıl değerlendirilebileceği tartışılmış ve gelecek çalışmalar için bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Losing a loved one has always been seen as a painful experience. The death of a spouse, who is the person with whom the person plans to spend his life together, certainly has an important impact on the one who is left behind. In addition, being a young woman who has lost her husband has many attributes in Turkish culture, which are mainly formed around the phenomenon of a woman who is a“widow”. The present study aimed to examine women's experiences of partner loss in early life from a psychoanalytic point of view and to investigate the narrative of their lives after the loss. In this context, semi-structured interviews were conducted with eight women who had lost their spouse by natural means or by accident before the age of 45. The data obtained from these interviews were examined by utilizing the thematic analysis method through the MAXQDA software program. Five main themes were created in line with the results. The themes consist of the role of the husband, the unspeakable: death, what is lost with loss, ways to cope with death, being a“widow”. The themes have been discussed within the framework of psychoanalytic literature, and the place of“widow‟”discourse in the Turkish culture has been presented. Finally, how these findings can be evaluated in clinical practice has been discussed and some suggestions for future studies have been presented.