Sağlık yapılarının renk ve mekân ilişkisinin incelenmesi: Konya Şehir Hastanesi örneği
Investigation of the relationship between colour and space in health buildings: Konya City Hospital example
  1. Tez No: 878792
  2. Yazar: GÖKSU KUNT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Sağlık yapıları, sağlık hizmetlerinin sunulduğu ve sağlık sorunlarının çözüldüğü tesislerdir. Ancak, sağlık yapılarının sadece fonksiyonel ve teknik detayları değil, aynı zamanda insan psikolojisi ve duygusal refahı da göz önünde bulundurulmalıdır. Sağlık yapılarının tasarımında renk seçimi, hastaların ve sağlık personelinin ruh halini olumlu yönde etkileyebilecek şekilde yapılmalıdır. Renklerin psikolojik etkileri insanların duygusal durumlarını ve davranışlarını etkileyebilir. Bu durum, renklerin hastane iç mekânında ki rolünü, algılanmasını, psikolojik ve fizyolojik ve diğer etkenlerinin kapsamlı bir şekilde ortaya konabilmesi hedeflenmiştir. Bu tez çalışmasında, Konya Şehir Hastanesi'nin Kardiyovasküler Cerrahi (KVC) ile Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği (KDH), yatay ve düşey sirkülasyon alanları, poliklinik alanları (poliklinik bankosu, bekleme alanı, poliklinik doktor odası, poliklinik muayene odası), hemşire istasyonu, kan alma, hasta odası, hasta odası ıslak hacimi, acil servis ve kafeterya alanları, araştırmanın örneklem alanını oluşturmaktadır. Çalışmanın yönteminde, literatür taraması, nitel araştırma yöntemleri, gözlemleme ve mekân analizi görselleri kullanılarak elde edilmiş olunan veriler, hastane iç mekânında renklerin etkilerini bütüncül halde incelemeye yönelik olarak detaylı betimsel analiz elde edilmiştir. Mekân, kullanıcının iç mekân içerisinde algıladığı duygu durumlarını, mekânın algılanma kriterleriyle birlikte ön plana çıkarabilmektedir. Renkler, mekânların tasarımında önemli bir rol oynar ve insanların mekânı algılayışını etkiler. Yapılan çalışma doğrultusunda renklerin sağlık yapılarında hasta, ziyaretçi, personel açısından ve kullanılacağı bölümler göz önünde bulundurularak uygun renk seçimlerinin kullanılması, hastaların fiziksel ve ruhsal iyilik hallerini olumlu yönde etken olabileceği belirlenmiştir. Yapılan çalışmanın, renk ve mekân analizi bakımından tüm sağlık yapılarına referans olması düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Health structures are facilities where health services are provided and health problems are solved. However, not only the functional and technical details of health structures, but also human psychology and emotional well-being should be taken into consideration. The choice of colours in the design of healthcare buildings should be made in a way that can positively affect the mood of patients and healthcare personnel. The psychological effects of colours can influence people's emotional states and behaviour. In this case, it is aimed to comprehensively reveal the role of colours in hospital interiors, their perception, psychological and physiological and other factors. In this thesis study, Konya City Hospital's Cardiovascular Surgery (CVS) and Gynaecology and Obstetrics Clinic (OB/GYN), horizontal and vertical circulation areas, polyclinic areas (polyclinic desk, waiting area, polyclinic doctor's room, polyclinic examination room), nurse station, blood collection, patient room, patient room wet area, emergency room and cafeteria areas constitute the sampling area of the research. In the method of the study, the data obtained by using literature review, qualitative research methods, observation and space analysis visuals, detailed descriptive analysis was obtained in order to examine the effects of colours in the hospital interior in a holistic manner. The space can highlight the emotional states perceived by the user in the interior space together with the perception criteria of the space. Colours play an important role in the design of spaces and affect people's perception of space. In line with the study, it has been determined that the use of appropriate colour choices in health structures in terms of patients, visitors, personnel and considering the departments where they will be used can positively affect the physical and mental well-being of patients. The study is thought to be a reference for all health structures in terms of colour and space analysis.