Impact of lack of public green areas on the living conditions of Mogadishu's residents
Kamusal yeşil alanların eksikliğinin Mogadişu halkının yaşam koşulları üzerindeki etkisi
- Tez No: 878812
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH EMİN AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman İnşaatı ve Transportu Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Son zamanlarda kentsel yeşil alanlar rekreasyonel kullanım, estetik ve dinlenme mekanlarını içeren işlevleri toplumun beklentilerinin başında gelmektedir. Şehirlerdeki bu yeşil alanlar enerji kullanımını azaltmakta, soğutma etkisini kolaylaştırmakta, su ve hava kalitesini iyileştirmektedir. Yeşil alanların korunması, bu alanlardaki biyolojik çeşitliliğin ve yaban hayatının sürdürülebilirliği açısından da önemlidir. Kentte doğal olarak bulunan veya yapay olarak oluşturulan bitki örtüsü, ağaç ve ağaç gruplarından oluşan kentlerdeki yeşil alanlar, kamu yararına uygun olarak kurulacak, korunacak ve yönetilecektir. Bu tez, Somali'nin Mogadişu kentinde kentsel yeşil alanların (KYA'ların) kentsel yaşamın sosyo-ekonomik, çevresel ve sağlık yönleri üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Parklar, bahçeler ve ağaçlarla kaplı caddeler de dahil olmak üzere kentsel yeşil alanlar, kentsel yaşam kalitesini önemli ölçüde artıran kentsel altyapının hayati bileşenleridir. Karma yöntem yaklaşımı kullanan bu çalışma, 2002 ve 2023 yılları arasında şehrin yeşil örtüsündeki mekânsal ve zamansal değişiklikleri değerlendirmek için Mogadişu sakinleriyle yapılan yüz yüze anketi i-Tree Canopy aracını kullanan CBS tabanlı analizle birleştirmiştir. Anket sonuçları erişilebilir ve iyi korunan yeşil alanların, sakinlerin zihinsel ve fiziksel sağlığını önemli ölçüde iyileştirdiğini, sosyal etkileşimleri teşvik ettiğini ve mülk değerlerinin artması ve yerel iş fırsatlarının artması gibi ekonomik faydalara katkıda bulunduğunu göstermiştir. Ayrıca, i-Tree analizi, çalışmada dikkate alınan zaman periyodu boyunca yeşil örtüde endişe verici bir azalma olduğunu ve buna karşılık geçirimsiz yüzeylerde bir artış olduğunu ortaya çıkarmıştır. Yeşil alanlardaki bu azalma, karbon tutulması gibi ekolojik hizmetlerin azalmasıyla ilişkilidir ve kentsel ısı adası etkisi gibi zorlukları daha da artırmaktadır. Bulgular, çatışma sonrası ortamlarda kentsel dayanıklılığın arttırılmasında ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesinde KYA'ların kritik rolünü vurgulamaktadır. Çalışma, yalnızca çevresel sürdürülebilirlik için değil aynı zamanda Mogadişu'da sosyal uyum ve ekonomik refahı teşvik etmek için de hayati önem taşıyan yeşil alanların korunmasına ve genişletilmesine öncelik veren stratejik kentsel planlama ve politika girişimlerini savunmaktadır. Tez, şehir planlamacılarına ve yerel yönetimlere, kapsamlı yeşil alan planlamasını Mogadişu'nun daha geniş kentsel gelişim gündemine entegre ederek sürdürülebilir ve yaşanabilir kentsel ortamlar sağlamaları yönünde öneriler sunmuştur.
Özet (Çeviri)
Lately, the functions of urban greenings including recreational use, aesthetics and resting areas are at the top of the expectations of the society. These green areas in the cities reduce energy use, facilitate cooling effects, and improve water and air quality. The protection of green areas is also important for the sustainability of biodiversity and wildlife. The green areas in the cities, consisting of vegetation, trees and tree groups that are naturally found in the city or artificially established, are to be established, protected and managed in accordance with the public interest. This thesis investigates the impact of urban green areas (UGAs) on the socio-economic, environmental, and health aspects of urban life in Mogadishu, Somalia. Employing a mixed-method approach, this study combined a face-to-face survey of Mogadishu residents with GIS-based analysis using the i-Tree Canopy tool to assess spatio-temporal changes in the city's green cover between 2002 and 2023.Survey results indicated that accessible and well-maintained green spaces significantly improve residents' mental and physical health, foster social interactions, and contribute to economic benefits such as increased property values and enhanced local business opportunities. Meanwhile, i-Tree analysis revealed a concerning decrease in green cover over the study period, with a corresponding increase in impervious surfaces. This reduction in green spaces is associated with diminished ecological services, such as carbon sequestration, and exacerbates challenges like the urban heat island effect. The findings emphasize the critical role of UGAs in enhancing urban resilience and improving quality of life in post-conflict settings. The study advocates for strategic urban planning and policy initiatives that prioritize the preservation and expansion of green spaces, which are crucial not only for environmental sustainability but also for promoting social cohesion and economic prosperity in Mogadishu. The thesis presented recommendations for urban planners and local government to integrate comprehensive green space planning into Mogadishu's broader urban development agenda, ensuring sustainable and livable urban environments.