An analysis on multinucleon transfer reactions within the framework of stochastic mean-field approach
Çoklu-nükleon transfer reaksiyonlarının stokastik ortalama alan yaklaşımı çerçevesinde analizi
- Tez No: 878813
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILMAZ, PROF. DR. ŞAKİR AYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Ağır mermi ve hedef iyon kombinasyonlarını içeren çoklu-nükleon transfer (MNT) reaksiyonları, sıcak veya soğuk füzyon, fisyon veya parçalanma reaksiyonları kullanılarak sentezlenmesi mümkün olmayabilecek, henüz bilinmeyen nötron zengini izotopları ve nötron zengini süper ağır elementleri sentezlemek için umut verici bir yöntem olarak öne çıkmaktadır. Bu tezde, düşük enerjili ağır iyon reaksiyonlarında MNT mekanizması, stokastik ortalama-alan (SMF) teorisine dayalı kuantal difüzyon yaklaşımı çerçevesinde incelenmektedir. SMF yaklaşımı, ortalama alan dalgalanmalarını içeren, zamana bağımlı Hartree-Fock teorisinin ötesinde mikroskobik bir yaklaşım sağlar. Kuantal taşıma katsayıları, fragmanların yük ve kütle dağılımları hesaplanarak MNT reaksiyonlarındaki birincil ve ikincil fragman dağılımları analiz edilir ve sonuçlar deneysel verilerle karşılaştırılır. Deneysel veriler ile SMF sonuçları arasındaki gözlemlenen uyum, Skyrme enerji yoğunluk fonksiyonunun standart parametreleri dışında herhangi bir ayarlanabilir parametre içermeyen SMF yaklaşımına dayalı kuantal difüzyon mekanizmasının etkililiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Multinucleon transfer (MNT) reactions involving heavy projectile and target combinations stand as a promising method for synthesizing yet unknown neutron-rich isotopes and neutron-rich superheavy elements, which may not be possible using hot or cold fusion, fission, or fragmentation reactions. In this thesis, MNT mechanisms in low-energy heavy-ion reactions are investigated within the framework of a quantal diffusion approach based on the stochastic mean-field (SMF) theory. The SMF approach provides a microscopic approach beyond time-dependent Hartree-Fock theory that includes mean-field fluctuations. The quantal transport coefficients, the charge, and mass dispersions of the fragments are calculated to analyze the primary and secondary fragment distributions in MNT reactions, and the results are compared with the experimental data. The observed agreement between the experimental data and SMF results highlights the effectiveness of the quantal diffusion mechanism based on the SMF approach, which does not include any adjustable parameters other than standard parameters of Skyrme energy density functional.