Palyatif bakım hastalarına bakım verenlerde bakım verme yükünün merhamet ve empati düzeyi ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of caregiving burden with compassion and empathy level in caregivers of palliative care patients
- Tez No: 878822
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA REŞAT DABAK, DR. SÜNDÜS GÖRÜKMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, evde sağlık hizmetinden yararlanmakta olan palyatif bakım hastalarının bu karmaşık ve zorlu bakım sürecinde bakım verenlerde oluşan bakım verme yükünün belirlenmesi ile merhamet ve empati düzeyi ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. GEREÇ ve YÖNTEM: Kesitsel türde bir anket çalışması olarak 1 Ocak 2024 – 1 Mart 2024 tarihleri arasında yapılan çalışmamız, İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri Birimine kayıtlı palyatif bakım hastalarına bakım veren 18 yaş ve üzeri olan çalışmayı kabul eden 386 katılımcı ile oluşmaktadır. Toplamda 78 sorudan oluşan anketimizde, katılımcıların sosyodemografik özellikleri ile bakım verenlerin; bakım verme yükünü ölçmek amacıyla Zarit Bakım Verme Yükü Ölçeği (ZBYÖ), merhamet düzeyini ölçmek amacıyla Merhamet Ölçeği (MÖ) ve empati düzeyini ölçmek amacıyla da Toronto Empati Ölçeği (TEÖ) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In this study, it is aimed to determine the burden of caregiving in caregivers in this complex and challenging care process of palliative care patients who benefit from home health care services and to evaluate the relationship with the level of compassion and empathy. MATERIAL and METHOD: Our study, which was conducted between January 1, 2024 and March 1, 2024 as a cross-sectional survey study, consists of 386 participants aged 18 years and over who accepted the study and who care for palliative care patients registered in the Home Health Services Unit of Istanbul Haseki Training and Research Hospital. In our questionnaire consisting of 78 questions in total, sociodemographic characteristics of the participants and caregivers; Zarit Caregiving Burden Scale (ZCBS) was used to measure caregiving burden, Compassion Scale (CS) to measure compassion level and Toronto Empathy Scale (TES) to measure empathy level.