Kestane balının yara iyileşmesi üzerine etkilerininaraştırılması
The investigation of the effect pine honey on the wound healing
- Tez No: 878823
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Apiterapi, arı ürünlerinin tamamlayıcı tedavi olarak kullanılmasıdır. Gün geçtikçe artan antibiyotik direnci göz önünde bulundurulduğunda yara iyileşmesinde antibakteriyel, antiviral ve antifungal özellikleri bildirilen balın yara iyileşmesinde olumlu katkısı olabileceği kanısına varılmıştır. Sunulan çalışmada kestane balının açık yara iyileşmesi üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Yara iyileşme süresi göz önünde bulundurularak çalışma süresi 5 gün olarak belirlenmiştir. Onbeş farenin sırt bölgesinde her farede 2 yara olacak şekilde toplam 30 yara oluşturulmuştur. Onbeş fare rastgele 5' er fare içeren 3 gruba ayrılmıştır. Gruplardan birinde her bir farenin sırtında sol tarafta yer alan yaraya bal jeli, sağ tarafındakine ise kitosan uygulanmıştır. Diğer grupta yer alan her bir farenin sırtında sol taraftaki yaraya bal jeli uygulanırken sağ tarafa herhangi bir uygulama yapılmamış ve kontrol olarak bırakıllmıştır. Son gruptaki farelerin sırtında sol taraftaki yaralara kitosan uygulandı, sağ taraftakilere ise herhangi bir uygulama yapılmamış ve kontrol olarak bırakılmıştır. Böylece bal uygulanan deneme grubunda, kitosan uygulanan grupta ve uygulama yapılmayan kontrol grubunda 10'ar adet yara oluşturulmuştur. Böylece 1 hayvanda Bal jeli/Kitosan, Bal jeli/Kontrol veya Kitosan/Kontrol yaraları elde edilmiştir Bulgular: Yara ölçüm alanları yönünden gruplar arasında 1. gün anlamlı farklılık tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Apitherapy is the use of bee products as complementary therapy. Considering the increasing antibiotic resistance day by day, it has been concluded that honey, which has antibacterial, antiviral and antifungal properties, may have a positive contribution to wound healing. The present study aims to investigate the effects of chestnut honey on open wound healing. Material and Methods: Considering the wound healing time, the study duration was determined as 5 days. A total of 30 wounds were created on the back of 15 mice, 2 wounds on each mouse. Honey was applied to the wound on the left side of the back of 5 randomly selected mice, and chitosan was applied to the wound on the right side. While honey was applied to the wound on the left side of the back of 5 randomly selected mice, no application was made to the right side. Chitosan was applied to the wound on the left side of the back of the remaining 5 mice, but no application was made to the wound on the right side. Thus, 10 wounds were created each in the honey-applied trial group, the chitosan-applied sham group, and the non-applied control group. Thus, Honey gel/Chitosan, Honey gel/Control or Chitosan/Control wounds were obtained in 1 animal. Results: No significant difference was detected between the groups in terms of wound measurement areas on day 1.