Efficiency analysis of metal markets
Metal piyasalarının verimlilik analizi
- Tez No: 878859
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL İPEK TUNÇ, DOÇ. DR. DİLEM YILDIRIM KASAP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışma, küresel metal piyasalarının zayıf formda verimliliği analiz edilmektedir. Hem spot hem de üç ay vadeli işlem metal piyasalarına odaklanılmaktadır. Spot metal piyasaların verimliliğini analiz etmek için üretici fiyat endeksine göre düzeltilmiş altı ana metal (bakır, kurşun, alüminyum, nikel, çinko ve kalay) ve üç kıymetli metalin (altın, gümüş ve platinyum) nominal fiyatları incelenmiştir. İkinci bölümde söz konusu metallere ilişkin tanımlayıcı bir analiz, fiyat dinamikleri ve verimlilik üzerine bir tartışma sunuyoruz. Üçüncü bölümde çeyreklik veriye iki adet durağanlık testi uygulanmıştır. Bir test iki keskin yapısal kırılmaya izin verirken diğer test kademeli kırılmaları sınama çerçevesine dahil etmektedir. Sonraki teste kıyasla iki keskin yapısal kırılmalı test verideki dönüm noktalarını daha iyi yakalamaktadır. Böyle bir sonucun olası sebebi kademeli kırılmalı durağanlık testinin keskin yapısal kırılmaların büyüklük ve zamanını belirlemedeki görece düşük performansıdır. Altın ve gümüş dışında neredeyse tüm spesifikasyonlarda durağanlık sıfır hipotezinin kabul edilmesi suretiyle etkin piyasalar hipotezine karşı kanıt sunmaktayız. Spot metal piyasaları verimlilik analiz sonrasında dördüncü bölümde aynı altı ana metalin Londra Metal Borsasındaki vadeli işlem piyasalarının etkinliğine odaklandık. Ön hazırlık sonuçlarımız ana metal fiyatlarının hepsinin durağan olmadığı ve vadeli işlem ile vadedeki fiyat arasında eşgüdüm bulunmadığına işaret etmektedir. Bu yüzden bir varlığın gelecek fiyatı ile cari fiyatı arasındaki fark ve kestirim hatası temelli regresyon yaklaşımlarını kullandık. Sadece kurşun ve çinko piyasaları haricinde verimliliğe karşı kanıt sunuyoruz.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the weak-form efficiency of global metal markets. We focus on both spot metal markets and three-month futures metal markets. To investigate the efficiency of spot metal markets, we examine the producer price index adjusted nominal prices of six base metals (copper, lead, aluminum, nickel, zinc, and tin) and three precious metals (gold, silver, and platinum). In the second chapter, we present a descriptive analysis, price dynamics, and an efficiency discussion about these metals. We apply two stationarity tests to quarterly data in the third chapter. One allows two sharp structural breaks while the other incorporates smooth breaks to the testing framework. Compared with the latter, the stationarity test with two sharp structural breaks captures the turning points better. A possible reason for such a result is the relative poor performance of the smooth break stationarity test in identifying the magnitude and timing of the sharp structural breaks. Except for gold and silver, we present evidence against the efficient market hypothesis with stationarity null accepted for almost all of the specifications considered in this study. Following the analysis of spot metal market efficiency, we concentrate on the futures market efficiency of the same six base metals in the London Metal Exchange in the fourth chapter. Our preliminary results indicate nonstationarity and no cointegration between futures and prompt prices for all six base metals. Therefore, we apply basis and forecast error-based regression approaches to analyze market efficiency. We present evidence against efficiency only for lead and zinc markets.