Evaluating the practicum from the perspectives of pre-service EFL teachers, mentors and supervisors
Öğretmenlik uygulaması dersinin ingilizceöğretmen adayları, uygulama öğretmenleri vedanışmanlar açısından değerlendirilmesi
- Tez No: 878860
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışma, öğretmenlik uygulaması dersini, İngilizce öğretmen adayları, uygulama öğretmenleri ve üniversite danışmanlarının bakış açılarına göre değerlendirmektedir. Karma yöntem yaklaşımı kullanarak hem nicel hem de nitel verileri toplamış ve incelenmiştir. Kazaz ve Alagözlü (2020) tarafından geliştirilen“Hizmet Öncesi İngilizce Öğretmenlerinin Öğretmenlik Uygulaması Tutum Ölçeği”kullanılarak 2021 güz ve 2022 bahar yarıyıllarında öğretmenlik uygulaması dersine katılan 82 öğretmen adayından nicel veriler toplanmıştır. Bu ölçekte 39 kapalı uçlu madde ve 4 açık uçlu soru yer almaktadır. Kapalı uçlu maddelerden elde edilen veriler SPSS 22 kullanılarak analiz edilmiş, açık uçlu sorulara verilen yanıtlar ise bağlamlarına göre kategorize edilmiştir. Yedi öğretmen adayı, beş uygulama öğretmeni ve dört üniversite danışmanıyla Zoom üzerinden yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş ve bu görüşmeler araştırmacı tarafından yazıya aktarılmıştır. Verilerin analizi, öğretmenlik uygulamasının sınıf ortamında pratik öğretim deneyimi sağlama açısından oldukça değerli olduğunu ortaya koymaktadır. Hem anket hem de görüşmelerden elde edilen bulgular, teorik bilginin pratiğe dönüştürülmesinin önemini benzer şekilde vurgulamıştır. Ancak zamanlama, planlama ve gerekli öğretmenlik uygulaması görevlerinin tamamlanmasıyla ilgili sorunlar belirli zorluklara yol açmıştır. Bu tür zorluklarla başa çıkmak için bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study evaluates the teaching practicum from the perspectives of English as a Foreign Language (EFL) pre-service teachers, mentor teachers, and university supervisors. Employing a mixed-methods approach, it gathers and examines both quantitative and qualitative data. Quantitative data were collected from 82 pre-service teachers who participated in the teaching practicum course during the 2021 fall and 2022 spring semesters, using the Pre-Service EFL Teachers' Practicum Reactions Scale developed by Kazaz and Alagözlü (2020). This scale included 39 close-ended items and four open-ended questions. Data from the close-ended items were analyzed using SPSS 22, while responses to the open-ended questions were categorized based on their context. Semi-structured interviews were conducted via Zoom with seven pre-service teachers, five mentor teachers, and four university supervisors. Afterwards, the researcher transcribed the interviews. The analysis of the data reveals that the teaching practicum is highly valued for providing practical teaching experience within the classroom setting. Findings from both the questionnaire and interviews similarly emphasized the importance of translating theoretical knowledge into practice. However, issues related to timing, scheduling, and the completion of required practicum tasks presented certain challenges. Some recommendations were made to deal with such challenges.