A Kristevan reading of Mine Söğüt's novels
Mine Söğüt romanlarının Kristevacı bir bakış açısıyla okunması
  1. Tez No: 878858
  2. Yazar: ZEHRA ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FULDEN İBRAHİMHAKKIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu tez, Julia Kristeva'nın teorik bakış açısıyla Mine Söğüt'ün romanlarını incelemekte olup, özellikle Kristeva'nın semiyotik ve tiksinç (abject) kavramlarına odaklanmaktadır. Söğüt'ün anlatıları, rahatsız edici temaların keşfi, marjinalleştirilmiş kadın ve queer karakterlerin betimlenmesi ve geleneksel olmayan anlatı ögelerinin dahil edilmesiyle ayırt edilir. Bu nedenle, bu çalışma Söğüt'ün eserlerini hem tematik hem de yapısal olarak incelemekte, rahatsız edici temaları Kristeva'nın tiksinç kavramına ve geleneksel olmayan anlatı ögelerini semiyotik kavramına bağlamaktadır. Kristevacı bir bakış açısı aracılığıyla, okuyucular Söğüt'ün anlatılarında mevcut olan, şiddet, geleneksel olmayan ilişkiler ve ötekileştirilmiş bireylerin deneyimleri gibi rahatsız edici temalarla yüzleşmeye yönlendirilir. Ayrıca, semiyotik kavramı, geleneksel anlatı yapılarındaki semiyotik kesintilerin, normları ve değerleri bozduğunu belirtir ve metaanlatıları reddetmeyi teşvik eder. Son olarak, bu tez, Kristeva'nın teorilerini uygulayarak, Söğüt'ün romanlarının egemen ideolojileri değiştiren platformlar olarak hizmet ettiğini ve statükonun bozulmasını sağladığını iddia eder. Baskın ormlara meydan okuyarak, Söğüt'ün anlatıları ataerkilliği ve heteronormativiteyi altüst eder ve bunun aracılığıyla direnişi ve isyanı savunur.
Özet (Çeviri)
This thesis delves into Mine Söğüt's novels through the theoretical lens provided by Julia Kristeva, mainly focusing on Kristeva's concepts of the semiotic and the abject. Söğüt's narratives are characterized by their exploration of unsettling themes, the portrayal of marginalized women and queer characters, and the incorporation of unconventional narrative elements. As such, this study undertakes both thematic and structural explorations of Söğüt's works, linking the unsettling themes to Kristeva's concept of the abject and the unconventional narrative elements to the concept of the semiotic. Through a Kristevan framework, readers are guided to confront the disturbing themes present in Söğüt's narratives, such as violence, unconventional relationships, and the experiences of marginalized individuals, whether mentally or physically disabled or people conducting nonconventional relationships. Furthermore, the concept of the semiotic elucidates how semiotic ruptures in traditional narrative structures disrupt established norms and values, fostering a rejection of metanarratives. Ultimately, this thesis contends that by applying Kristevan theories, Söğüt's novels serve as platforms to deconstruct the dominant ideologies and disrupt the status quo. Through their challenge to the established norms, Söğüt's narratives defy and subvert patriarchy and heteronormativity, thereby advocating for resistance and revolt.