Pore structure analysis of lime plasters through inverse characterization based on sound propagation model and laboratory tests
Ses yayılım modeline dayalı ters karakterizasyon ve laboratuvar testleri ile kireç sıvalarının gözenek yapısı analizi
- Tez No: 878865
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DUMAN, PROF. DR. MEHMET ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Kireç sıvaların ses yutma performansı gözenek yapısı ile doğrudan ilintilidir. Bu çalışma, kireç sıvalarında farklı bileşim özelliklerinin oluşturduğu gözenek yapılarını, ses yutma performansına dayalı ters karakterizasyon yöntemini ve diğer standard laboratuvar testlerini kullanarak, kapsamlı bir şekilde tanımlamayı amaçlamaktadır. Ters karakterizasyon çalışması Johnson Champoux Allard'ın ses yayılım modeli ve Genetik Algoritma kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Doğrudan, ölçümlerle gerçekleştirilen karakterizasyon çalışmasında; fiziksel ve fizikomekanik özellikler için yapılan temel laboratuvar testlerinin yanısıra, mikroskop ile alınan kesit görüntüleri üzerinden yapılan gözenek analizlerinden yararlanılmıştır. Laboratuvar testleri ve ters karakterizasyonla elde edilen verilerin ortak yorumu, agrega boyut dağılımının ses yutma performansını etkileyen temel bileşim özelliği olduğunu göstermektedir. Agrega boyut dağılımının; viskoz karakteristik uzunluk, ısıl karakteristik uzunluk, ince gözeneklilik, hava akışı direnci, kıvrımlılık, gözenek boyutu ve biçimi gibi gözenek yapısı özellikleri üzerinde önemli bir etkisi olduğu gözlenmiştir. Gözenek yapısına ilişkin farklı özellikler arasında bağlayıcı/agrega oranı değişiminden en çok etkilenen özellikler, hava akışı direnci ve termal karakteristik uzunluktur. Ters karakterizasyonla tahmin edilen etkin gözeneklilik, suya daldırma tekniği ile ölçülen toplam açık gözeneklilikten daha düşüktür. Bu durum kireç sıvalardaki açık gözeneklerin çoğunun, çıkmaz/kör gözeneklerden oluştuğunu göstermektedir. Bu çalışmada ters karakterizasyon ve doğrudan yapılan ölçümler yoluyla elde edilen verilerin birlikte analizi, kireç sıvalarının gözenek yapısı hakkında ayrıntılı sonuçlara ulaşma imkanı sunmuştur. Yerinde ses yutma katsayısı ölçme yöntemleri erişilebilir olduğu sürece, ses yutma performansına bağlı ters karakterizasyon, gözenek yapısı analizinde tahribatsız bir muayene metodu olarak kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Sound absorption of lime plasters is strongly connected to their unique pore structures. This study aims to comprehensively define the pore structures formed by different compositional features in lime plasters. The methodology includes inverse characterization based on sound absorption performance and laboratory tests to define the physical and the physico-mechanical properties, in addition to the pore structure analysis of cross sections under microscope. The inverse characterization study is performed using Johnson Champoux Allard's sound propagation model and Genetics Algorithm. The interpretation of the data achieved by laboratory tests and inverse characterization shows that the aggregate size distribution is the key compositional property that controls the sound absorption performance. Furthermore, it has a major influence on the viscous and thermal characteristic lengths, fine porosity, tortuosity, airflow resistance, pore size, and morphology of the pore structure. Among different features related to pore structure, only airflow resistivity and thermal characteristic length are significantly affected by the binder-to-aggregate ratio. The effective porosity values estimated by inverse characterization are lower than the measured total open porosity using the water immersion technique. This indicates that most of the lime plasters' open pores are dead-end type blind pores. In this study, combining inverse and direct characterization gives valuable insights into the pore structure of lime plasters. Estimating pore structure-related parameters using sound absorption performance offers great promise as a non-destructive tool in material characterization as long as in-situ sound absorption measurement methods are accessible.