Examining the influence of Turkish political alliances on voter decisions
Türk siyasi ittifaklarının seçmen kararları üzerindeki etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 878864
  2. Yazar: SELİN ÇİNAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal ve Beşeri Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Ekonomi, seçmenlerin karar verme süreçlerini etkileyen en önemli faktördür. Seçimler sırasında ekonomik gelişmeleri değerlendirmek ve ideoloji ile sosyal politikaları göz önünde bulundurmak faydalı olabilir. Seçmen değerleri ve demografik özellikler gibi uzun vadeli faktörler rol oynarken, politikacıların söylemleri ve vaatleri de kısa vadeli faktörler arasında yer almaktadır. Seçimler sırasında medya ve seçmenlerin kararları birbiriyle bağlantılıdır. Türkiye'de ideolojik faktörler, farklı kültürü nedeniyle ekonomiyi etkilemektedir. Medya, politikacıların ideoloji ile ekonomiyi birleştirdiği bir platform haline gelmektedir. Bu durumun psikolojik, sosyolojik, ekonomik ve ideolojik etkileri ortaya çıkmaktadır. Çalışma, Türkiye'de 2018 ve 2023 seçimlerinde ekonominin önemini, enflasyon ve işsizliğin seçmenlerin siyasi partilere olan desteğini etkilediğini vurguluyor. Seçmenler ideolojilere, sosyal politikalara ve partizanlığa dayalı ittifakları destekleme eğilimindedir. Siyasi ittifaklar stratejik olarak seçmenlerin çıkarlarını hedeflemekte ve duyguları harekete geçirmek için partizanlığı ve ideolojiyi kullanmaktadır. Siyasi partiler medyan seçmene hitap etmeyi ve ekonomiye öncelik vermeyi amaçlamaktadır. Çalışma ayrıca seçmen kümelerindeki değişimlere ve bunların oy verme davranışı ve siyasi coğrafya üzerindeki etkilerine de değinmektedir.
Özet (Çeviri)
The economy is the most important factor influencing voters' decision-making processes. Evaluating economic developments and considering ideology and social policies during elections can be beneficial. Long-term factors like voter values and demographics play a role, while short-term factors include politicians' discourse and promises. Media and voters' decisions are interconnected during elections. In Türkiye, ideological factors impact the economy due to its diverse culture. Media becomes a platform where politicians combine ideology with the economy. Psychological, sociological, economic, and ideological effects arise from this situation. The study emphasizes the significance of the economy in the 2018 and 2023 elections in Türkiye, with inflation and unemployment affecting voters' support for political parties. Voters tend to support alliances based on ideologies, social policies, and partisanship. Political alliances strategically target voters' interests and use partisanship and ideology to mobilize emotions. Political parties aim to appeal to the median voter and prioritize the economy. The study also mentions changes in voter clusters and their impact on voting behavior and political geography.