Ray kusurlarının makine öğrenmesi ile gerçek zamanlı tespiti
Real-time detection of rail defects by machine learning
  1. Tez No: 878878
  2. Yazar: İBRAHİM UÇAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UTKU KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Raylı Sistemler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Raylı Sistemler Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, demir yolları bileşenlerinde meydana gelebilecek kusurların gerçek zamanlı olarak makine öğrenme algoritmalarıyla tespiti araştırılacaktır. Bu araştırma, demiryolu bileşenlerinde meydana gelebilecek kusurları erken tespit ederek kazaları ve kayıpları önceden önlemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, demir yolu kırıkları, bağlantı elemanlarının eksikliği, ray sabitleme kelepçesinin eksikliği ve vidaların eksikliği gibi temel parçaların kusurlarını tespit ederek gerçekleştirilmiştir. Uygulamamızda, makine öğrenme algoritmalarını eğitmek için birden fazla görüntü kullanılacaktır. Derin öğrenme ağı tarafından, kusurlu veya kusursuz görüntüler, derin öğrenme ağı tarafından sınıflandırılacaktır. Başka bir deyişle, derin öğrenme ağımız, gelen test görüntülerini temas etmeden ve gerçek zamanlı olarak tespit edecektir. Çalışmamızda uygun yöntemler ve başarı metrikleri sunulmuş ve sonuçlar karşılaştırmalı bir şekilde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, real-time detection of defects that may occur in rail components will be investigated with machine learning algorithms. This research aims to detect the faults that will occur in the railway components early and to prevent accidents and losses in advance. The study was carried out by detecting the faults of basic parts such as rail fractures, lack of fastener, lack of rail fixing clamp, and lack of screws. Multiple images will be used in our application for training machine learning algorithms. Defective or non-defective images will be classified by a deep learning network. In other words, our deep learning network will detect incoming test images contactless and in real-time. In our study, appropriate methods and success metrics are given and the results are explained comparatively.