Amik Ovası koşullarında yetiştirilen bazı nohut (Cicer arietinum L.) çeşitlerinin verim ve verim öğelerinin belirlenmesi
Determination of yield and yield components of some chickpea (Cicer arietinum L.) varieties grown under Amik Plain conditions
- Tez No: 878879
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİT ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma, Amik Ovası koşularında yetiştirilen bazı nohut çeşitlerinin verim ve verim öğelerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Deneme, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla-49 arazisinde 2022-2023 kış yetiştirme sezonunda gerçekleştirilmiştir. Tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulan denemede 19 nohut çeşidi kullanılmıştır. Araştırmada incelenen tüm özellikler nohut çeşitlerine göre istatistiksel olarak önemli çıkmıştır. Araştırma sonucunda çiçeklenmeye kadar geçen sürenin 123-133 gün arasında, çiçeklenme süresinin 29-53 gün arasında, hasada kadar geçen sürenin 172-197 gün arasında, bitki boyunun 64,00-88,33 cm arasında, ilk bakla yüksekliğinin 24,30-49,60 cm arasında, anadal sayısının 2,4-3,8 adet/bitki arasında, bitkide bakla sayısının 19,30-87,07 adet/bitki arasında, bitkide tane sayısının 18,33-99,86 adet/bitki arasında, bitkide tane ağırlığının 7,38-39,39 g/bitki arasında, tane veriminin 216,39-446,08 kg/da arasında, yatma derecesinin 1-9 puan arasında, 100 tane ağırlığının 28,82-47,29 g arasında ve hasat indeksinin %26,34-45,13 arasında olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca incelenen özellikler arasındaki ilişkiler (korelasyon) analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the yield and yield components of some chickpea varieties grown in the Amik Plain conditions. The trial was carried out in the 2022-2023 winter growing season in Hatay Mustafa Kemal University Faculty of Agriculture Field-49 land. 19 chickpea varieties were used in the experiment, which was set up with three replications according to the randomized block trial design. All characteristics examined in the study were statistically significant according to chickpea varieties. As a result of the research, the time until flowering was between 123-133 days, The flowering period is between 29-53 days, The period until harvest is between 172-197 days, plant height between 64.00-88.33 cm; The height of the first pod is between 24.30-49.60 cm, The number of major branches is between 2.4-3.8, The number of pods per plant is between 19.30-87.07, The number of grains per plant is between 18.33-99.86, grain weight per the plant is between 7.38-39.39 g/plant, grain yield is between 216.39-446.08 kg/da, the degree of lodging is between 1-9 points, It was determined that the weight of 100 grains was between 28.82-47.29 g and the harvest index was between 26.34-45.13%. Additionally, the relationships (correlation) between the examined characteristics were analyzed.