Örgütsel özdeşleşmenin iş tatmini üzerindeki etkisinde işe tutkunluğun aracılık rolü: Gaziantep ilinde bir alan çalışması
The mediating role of work engagement in the effect of organizational identification on job satisfaction: A field study in Gaziantep province
- Tez No: 878898
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER OKAN FETTAHLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde görev yapmakta olan öğretmenlerin örgütsel özdeşleşme algısının iş tatmini üzerindeki etkisinde işe tutkunluğun aracılık rolünü incelemektir. Bu amaç doğrultusunda öncelikle örgütsel özdeşleşmenin iş tatmini üzerindeki etkisi araştırılmış, daha sonra bu etkiler üzerinde işe tutkunluğun aracılık rolü incelenmiştir. Gaziantep il merkezinde faaliyet gösteren 75 özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde çalışan toplam 1141 öğretmen araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Çalışma örneklemi ise 341 katılımcıdan oluşmaktadır. Veriler anket yöntemi ile elde edilmiştir. Veriler faktör, korelasyon, regresyon ve process makro analizleri kullanılarak incelenmiştir. Araştırma verileri SPSS 27 ve AMOS istatistik programından yararlanılmıştır. Analiz sonuçları, örgütsel özdeşleşmenin iş tatminini ve işe tutkunluk algısını arttırdığını göstermiştir. Öte yandan, işe tutkunluk, iş tatminini pozitif etkilemiştir. Son olarak, örgütsel özdeşleşmenin iş tatmini üzerindeki etkisinde işe tutkunluğun aracı rolü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of work engagement in the effect of organizational identification perception on job satisfaction of teachers working in special education and rehabilitation centers affiliated with the Ministry of National Education. For this purpose, first the effect of organizational identification on job satisfaction was investigated, and then the mediating role of work engagement on these effects was examined. A total of 1141 teachers working in 75 special education and rehabilitation centers operating in Gaziantep city center constitute the population of the research. The study sample consists of 341 participants. The data was obtained by survey method. Data were examined using factor, correlation, regression and process macro analyses. Research data were used using SPSS 27 and AMOS statistical programs. The analysis results showed that organizational identification increases job satisfaction and perception of work engagement. On the other hand, work engagement positively affected job satisfaction. Finally, the mediating role of work engagement in the effect of organizational identification on job satisfaction was determined.