Unamuno'nun tula teyze, iki anne ve Lumbría Markisi adlı romanlarında annelik kavramı ve kadın
The concept of motherhood and women in Unamuno's aunt tula, two mothers and the Marquis of Lumbría
- Tez No: 878899
- Danışmanlar: PROF. DR. HALE TOLEDO
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
Miguel de Unamuno, İspanyol edebiyat tarihinde 98 Kuşağı olarak bilinen yazar ve şairler arasında, felsefi düşünceleri ve bu düşüncelerinin eserlerine yansımasıyla dikkat çeken önemli bir yazardır. Yazarın varoluşçu felsefe üzerine çalışmaları ve eserlerinde sık sık karşılaşılan ölümsüzlük endişesinin annelik kavramı etrafında işlendiği romanları Tula Teyze, İki Anne ve Lumbría Markisi'dir. Unamuno'nun eserleri üzerine hem dünyada hem de Türkiye'de pek çok çalışma yapılmış olsa da yazarın romanlarında kadın karakterleri ve annelik kavramını bütüncül olarak ele alarak inceleyen çalışmalar kısıtlı düzeydedir. Bu nedenle bu tez çalışmasında, Unamuno'nun yukarıda adı geçen romanlarında kadın ve annelik kavramlarının nasıl ele alındığını ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Miguel de Unamuno is an important writer among the writers and poets known as the Generation of 98 in the history of Spanish literature, who attracted attention with his philosophical thoughts and the reflection of these thoughts in his works. The author's works on existentialist philosophy and his novels Aunt Tula, The Two Mothers and The Marquis of Lumbría are the novels in which the concern for immortality, which is frequently encountered in his works, is dealt with around the concept of motherhood. Although many studies have been conducted on Unamuno's works both in Turkey and in the world, there are limited studies that examine the female characters and the concept of motherhood in the author's novels in a holistic manner. For this reason, this thesis aims to reveal how the concepts of women and motherhood are handled in Unamuno's novels mentioned above. Translated with DeepL.com (free version)