Confronting gender-based violence on the campus: institutionalization of the sexual violence prevention units in Turkish universities
Kampüste cinsiyete dayalı şiddetle yüzleşme: Türk üniversitelerinde cinsel şiddeti önleme birimlerinin kurumsallaşması
  1. Tez No: 878926
  2. Yazar: SİMGENUR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ASLAN AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Dünya genelinde ve Türkiye'de, üniversite yönetimleri, kampüslerde cinsel şiddeti ele almak için cinsiyet eşitliği sağlayan ortamların oluşturulmasının önemini fark etmiştir. Bu doğrultuda, şiddet önleme stratejileri ve farkındalık artırma faaliyetlerini geliştirmek ve uygulamak için belirli merkezler/birimler kurulmuştur. Ancak özellikle Türkiye'de, üniversite ortamlarında cinsel şiddetle ilgili sistemli verilere erişimin kısıtlı olması nedeniyle, bu birimlerin etkinliği konusunda mevcut literatürde önemli bir boşluk bulunmaktadır. Türkiye'de ise son on yılda cinsel şiddet ve taciz önleme birimleri hızla artmıştır, bu da devlet düzeyindeki taahhütleri ve cinsiyet ve kadın çalışmaları programlarına verilen önemi yansıtmaktadır. Bu tez, bu birimlerin kuruldukları günden bu yana karşılaştığı engelleri, misyonlarının tanınması, faaliyetlerinin rutinleştirilmesi ve üniversite yönetimlerinden yeterli ideolojik ve kaynak desteğiyle etkin bir şekilde çalışabilmeleri açısından incelemektedir. Kadın çalışmaları merkezlerinin nispeten sağlam kurumsal yapısına rağmen, araştırma Türkiye'deki üniversitelerde cinsel şiddet önleme birimlerinin kırılgan doğasını ortaya koymaktadır. Araştırma, bu birimlerin kuruluş süreçlerini karşılaştırarak, misyonlarını ve ortak sorunlarını ikincil ve birincil kaynaklar aracılığıyla analiz etmiştir; bunlar arasında raporlar, nicel cinsiyet eşitliği göstergeleri ve bu birimlerden sorumlu akademisyenlerle yapılan görüşmeler yer almaktadır. Türkiye'deki cinsel şiddet önleme birimlerinin kurumsallaşma zorluklarının, cinsiyet eşitliği ile ilgili kültürel- tutumsal kısıtlamalar, erkek egemen akademideki yapısal engeller ve hâkim cinsiyetçi ideolojik atmosfer gibi faktörlerden etkilendiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Across the world and in Türkiye, university administrations have recognized the importance of creating gender-egalitarian environments to address sexual violence on campuses. Consequently, specific centers/units were established to develop and implement violence prevention strategies and awareness-raising activities. However, especially in Turkey, there is a significant gap in the existing literature regarding the effectiveness of these units, due to the lack of systematic data on sexual violence within university settings, attributed to hierarchical structures. In Türkiye, sexual violence and harassment prevention units have proliferated over the past decade, illustrating state-level commitment and the importance placed on gender and women's studies programs. This thesis investigates the obstacles faced by these units since their establishment in terms of the recognition of their missions, routinization of their activities, and their effective functioning with sufficient ideational and resource support from their respective university administrations. Despite the relatively well institutionalized nature of women's studies centers, the study reveals the precarious nature of sexual violence prevention units in Turkish universities. The research compared the trajectories of these units' establishment, analyzing their missions and common grievances through secondary and primary sources such as reports, quantitative gender-equality indicators, and interviews with academics responsible for these units. It concludes that the institutionalization challenges of sexual violence prevention units in Turkey are influenced by cultural-attitudinal constraints related to gender equality, structural impediments in male-dominated academia, and the prevailing gender-conservative ideological atmosphere, including issues of gender balance in university administrations.