Keçe cam elyaf karakteristikleriyle çekme mukavemetinin yanıt yüzey yöntemi kullanılarak optimizasyonu
Optimization of tensile strength via mat glass fiber characteristics by using response surface methodolody
  1. Tez No: 878925
  2. Yazar: DİDEM KÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLAN DENİZ KARAOĞLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Otomotiv endüstrisi başta olmak üzere birçok sektörde kullanılan keçe cam elyafı ürününde, çekme mukavemeti önemli bir performans kriteridir. Çekme mukavemeti karakteristiğinin hesaplanabilir olması, değişken son kullanıcı ihtiyaçlarını sağlayabilmek için önemli bir avantaj sağlamaktadır. Bu karakteristik, malzemeye uygulanan çekme kuvveti ile malzemenin ayrıştığı andaki kuvveti ifade eder. Bu tez çalışmasında, toz keçe cam elyafının üretim süreci ele alınmış ve çekme mukavemet çıktısının optimizasyonu üzerine çalışılmıştır. Keçe cam elyaf üretiminde çekme mukavemeti üzerinde etkili farklı birçok parametre bulunmaktadır. Bu çalışmada ise faktör olarak; birim alan ağırlığı ve kızdırma kaybı değerleri incelenmiştir. Deney tasarımı, modelleme, analiz ve optimizasyon aşamalarında Minitab istatistiksel analiz programından yararlanılmıştır. Yöntem olarak da iyi bilinen ve yaygın olarak kullanılan yanıt yüzey yönteminden yararlanılmıştır. Faktörlerden birim alan ağırlığı, 300-400 g/m2 aralığında; kızdırma kaybı, %4-6 aralığında çalışılmış ve çekme mukavemeti yanıtı maksimize edilmiştir. Çalışma sonucunda; yanıtı maksimize eden faktör değerleri olarak her iki faktör için de üst sınırlar olduğu görülmüştür. Literatürdeki elyaf içerikli çekme mukavemeti optimizasyon çalışmalarında, elyaf katkılı kompozit malzemeler üzerine yoğunlaşıldığı görülmüştür. Bu tez çalışmasında ise kompozite dönüştürülmeden doğrudan keçe cam elyaf ürününün çekme mukavemeti değeri, yanıt olarak çalışılmıştır. Aynı zamanda literatürde, bu çalışmada yer alan girdi ve çıktı kombinasyonunu içeren bir araştırmaya rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Tensile strength is a very important performance characteristic of mat glass fiber which is used in many sectors especially for automotive industry. It is also important to be able to calculate the mathematical model to support the varying needs of the end users which may change according to their processes. Tensile strength is the value where the breakaway status occurs while increasing force is applied to MAT samples. There are some factors which effect the tensile strength of mat glass fiber. In this essay, production of mat glass fiber and optimization of tensile strength are covered. There are many factors which affect tensile strength of mat glass fiber. Mass per unit and loss on ignition were used as factors. In this study, Minitab was used as a statistical analysis programme for design of experiment, modelling, analyzing and optimization. Response surface methodology is used as a method to achieve the optimum tensile strength value of mat glass fiber. The aimed mathematical modelling which maximizes the response was achieved at the end of the study. The factor levels which support the varying needs of end users become possible to be calculated. Mass per unit and loss on ignition values were studied as 300-400 g/m2 and 4-6% respectively. As a result, it is indicated that higher mass per unit and loss on ignition provide higher tensile strength for mat glass fiber. In literature, tensile strength has been studied for composites instead of glass fiber which is studied in this essay. Also, this study is distinguished from the other essays in literature via the combination of the response and the factors used.