500 Hz NB CHİRP LS uyaran kullanılarak yapılan ovemp testinin test tekrar test güvenilirliğinin araştırılması
Investigation of the test-retest reliability of the ovemp test using 500 Hz NB CHIRP LS stimulus
  1. Tez No: 878940
  2. Yazar: SEMA BAĞRIAÇIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, 500 Hz Narrow Band Level-Specific CE-Chirp (NB LS CE-Chirp) uyaran kullanılarak farklı zamanlarda yapılan ölçümlerin sonuçlarını karşılaştırarak, oVEMP testinin test-tekrar test güvenilirliğini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Kulak zarı ve orta kulak muayene bulguları doğal elde edilen, vestibüler ve nörojenik rahatsızlığı olmayan katılımcılarda 500 Hz Narrow Band Level-Specific CE-Chirp (NB LS CE-Chirp) uyaran kullanılarak farklı zamanlarda üç kez oVEMP testi yapılmıştır. Latans ve amplitüd değerleri karşılaştırılmıştır. Bulgular: Yapılan oVEMP testinde, N1 latansı, P1 latansı ve amplitüd değerli tekrarlanan üç testte de kaydedilmiştir. Farklı zamanlarda yapılan üç testte de karşılaştırmada sağ ve sol kulak arasında N1 latansı ve amplitüd değerlerinde anlamlı farklılık görülmezken (p0,05). Farklı zamanlarda yapılan üç testte de karşılaştırmada sağ ve sol kulak arasında N1 latansı ve amplitüd değerlerinde anlamlı farklılık görülmezken (p0,74). Bu sonuçlara göre, H0 hipotezi kanıtlanmıştır. Tartışma: 2024 yılında yapılan bir çalışmada 20 sağlıklı birey üzerinde yapılan test-tekrar test çalışmasında kullanılan 500 Hz Narrow Band (NB) chirp uyaran için tekrarlayan testler arasında sınıflar arası zayıf bir uyum, sınıf içinde ise orta-güçlü bir uyum görünürken, bizim çalışmamızda tekrarlayan testler arasında yüksek uyum olduğu görülmüştür. 500 Hz Narrow Band (NB) chirp uyaran kullanılarak yapılan oVEMP testinin test-tekrar test güvenilirliğinin yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to demonstrate the test-retest reliability of the oVEMP test by comparing the results of measurements made at different times using the 500 Hz Narrow Band Level-Specific CE-Chirp (NB LS CE-Chirp) stimulus. Materials and Methods: oVEMP test was performed three times at different times using a 500 Hz Narrow Band Level-Specific CE-Chirp (NB LS CE-Chirp) stimulus in participants whose eardrum and middle ear examination findings were normal and who did not have vestibular or neurogenic disorders. Latency and amplitude values were compared. Results: In the oVEMP test, N1 latency, P1 latency and amplitude values were recorded in three repeated tests. In the comparison of three tests performed at different times, there was no significant difference in N1 latency and amplitude values between the right and left ears (p0.05). With the 500 Hz Narrow Band Level-Specific CE-Chirp (NB LS CE-Chirp) stimulus, there was no significant difference in the N1 latency, P1 latency and amplitude values obtained in the three tests performed at regular intervals in terms of test-retest reliability (p>0.05). In the intraclass correlation test performed to evaluate intraclass reliability, the intraclass reliability coefficient was determined in three tests performed at different times. The right ear was found to be poor for N1 latency value (ICC0.74). According to these results, the H0 hypothesis is proven. Discussion: In a study conducted in 2024, for the 500 Hz Narrow Band (NB) chirp stimulus used in a test-retest study on 20 healthy individuals, there was a weak inter-class agreement between repeated tests and a medium-strong agreement within classes, whereas in our study, there was a weak agreement between repeated tests. It was observed that there was high compliance. The test-retest reliability of the oVEMP test, performed using a 500 Hz Narrow Band (NB) chirp stimulus, was found to be high.