Hareket hastalarında aktif semptomlar esnasında vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyeller ve kova testi bulguları
Vestibular evoked myogenic potentials and bucket test findings during active symptoms in motion sickness
- Tez No: 951259
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT SATAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN KARABABA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Hareket Hastalığı (HH) olan bireylerde yatak başı ofis sandalyesi ile uyarımdan önce ve sonra (cross coupling) Vestibüler Uyarılmış Miyojenik Potansiyeller (VEMP) ve kova testi bulgularını incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 18-40 yaş arası toplam 40 birey dahil edilmiştir. HH şikâyeti olan 20 birey HH grubuna, herhangi bir baş dönmesi şikâyeti olmayan 20 birey kontrol grubuna dahil edildi. Her iki gruptaki tüm bireylere servikal VEMP (c – VEMP), oküler VEMP (o – VEMP), kova testi, Graybiel Skalası (GS) ve Hareket Hastalığı Duyarlılık Anketi Kısa Formu (HHDA-KF) uygulandı. Her iki gruptaki bireylerden cVEMP ve oVEMP için her iki kulak için P1 mutlak ve N1 mutlak latansı, interpeak P1 – N1 latans, P1 – N1 amplitüd ve amplitüd asimetri oranları incelendi. Kova testi için ise Subjektif Vizüel Vertikal (SVV) ve Subjektif Vizüel Horizontal (SVH) sapma açıları değerlendirildi. Ayrıca, her iki gruptaki bireyler sıradan bir döner ofis sandalyesine oturtuldu. HH ve kontrol grubundaki tüm bireyler rastgele sağa ve sola döndürüldükten ve vertikal baş hareketi yaptıktan sonra HH semptomlarının ortaya çıkmasını takiben c – VEMP, o VEMP ve kova testi ölçümleri tekrarlandı. Bulgular: 500 Hz TB uyaran ile yapılan cVEMP ölçümlerinde HH ve kontrol grupları arasında rotasyon öncesi yapılan karşılaştırmada sağ P1 – N1 interpeak latans farklarında ve P1 – N1 asimetri oranlarında anlamlı farklılık bulunmuştur (p=0,023, p=0,007). NB LS CE-Chirp uyaran ile yapılmış cVEMP sonuçlarında HH grubunda da rotasyon öncesi ve sonrası yapılan karşılaştırmada sadece sağ P1 latans ve sağ P1 – N1 interpeak latans değerleri açısından anlamlı bulunmuştur (sırasıyla p=0,045, p=0,017). Yine HH grubunda 500 Hz TB uyaran ile yapılmış oVEMP değerlendirmesinde rotasyon öncesi ve sonrası ölçümler arasında sağ P1 – N1 interpeak latans değerleri açısından anlamlı fark gözlenmiştir (p=0,026). HH grubunda SVV ve SVH sapma açısı değerleri incelendiğinde rotasyon öncesi ve sonrası değerler arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. (SVV için p=0,000, SVH için p=0,000). Kontrol grubunda rotasyon öncesi ve sonrası 500 Hz NB LS CE-Chirp uyaran ile yapılmış cVEMP değerleri arasında yapılan karşılaştırmada sağ P1 – N1 amplitüd, sol N1 latans ve sol P1 – N1 interpeak latans değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmiştir (sırasıyla p=0,025, p=0,023, p=0,044). Kontrol grubunda rotasyon öncesi ve sonrası SVV ve SVH sapma açısı değerlerinin kıyaslanmasında sadece SVH sapma açıları açısından anlamlı değişim bulunmuştur (p=0,039). Sonuç: HH olan bireyler rotasyonel uyaranlardan sonra semptomatik hale geldiği için, bu tür uyaranlardan sonra yapılan VEMP ve kova testi, HH'yi tanılamada tamamlayıcı objektif test olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: To examine Vestibular Evoked Myogenic Potentials (VEMP) and bucket test findings in individuals with Motion Sickness (MS) before and after stimulation with a bedside office chair (cross coupling). Materials and Methods: A total of 40 individuals between the ages of 18-40 were included in the study. 20 individuals with MS complaints were included in the MS group, and 20 individuals without any dizziness complaints were included in the control group. Cervical VEMP (c – VEMP), ocular VEMP (o – VEMP), bucket test, Graybiel Scale (GS) and Motion Sickness Sensitivity Questionnaire Short Form (MSSQ – SF) were applied to all individuals in both groups. P1 absolute and N1 absolute latency, interpeak P1 – N1 latency, P1 – N1 amplitude and amplitude asymmetry rates were examined for both ears in cVEMP and oVEMP tests. For the bucket test, Subjective Visual Vertical (SVV) and Subjective Visual Horizontal (SVH) deviation angles were evaluated. In addition, individuals in both groups were seated on an ordinary rotating office chair. All individuals in the MS and control groups were randomly rotated to the right and left and made vertical head movements, following appearance of MS symptoms c – VEMP, oVEMP and bucket test measurements were repeated. Results: Before rotation, a significant difference was found in the right P1 – N1 interpeak latency of cVEMP testing using 500 Hz TB stimuli between the MS and control groups (p=0.023). Again, a significant difference was found between the MS and control groups in the P1 – N1 asymmetry rates in measurements made with the same stimuli (p=0.007). In cVEMP testing obtained with NB LS CE-Chirp stimulus in the MS group before and after rotation, the comparison yielded significant difference for right P1 latency and right interpeak P1 – N1 latency values (p=0.045, p=0.017). In oVEMP testing obtained using 500 Hz TB stimulus in the MS group, the right P1 – N1 interpeak latency values were significantly different between before and after rotation (p=0.026). In the MS group, the SVV and SVH deviation angle values were statistically significant between before and after rotation (p=0.000, p=0.000). In the control group, the right P1 – N1 amplitude, left N1 latency and left interpeak P1 – N1 latency values in the cVEMP testing using 500 Hz NB LS CE-Chirp stimuli were statistically significant between before and after rotation (p=0.025, p=0.023, p=0.044). In the comparison of SVV and SVH deviation angle values between before and after rotation in the control group, only SVH deviation angles were significantly different (p=0.039). Conclusion: Since individuals with MS become symptomatic after rotational stimuli, VEMP and bucket test performed after such stimuli can be used as complementary objective tests in diagnosing MS.