Bazı metal boratlı bileşiklerin lüminesans özelliklerinin incelenmesi
Investigation of luminescence properties of some metal borate compounds
- Tez No: 878941
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu derleme tez çalışmamızda, son yıllarda yayımlanan makaleleri ele alarak özellikle bazı kristal ve amorf formda olan metal boratlı bileşiklerin lüminesans özellikleri hakkında yapılan bilimsel çalışmaları inceledik. Lüminesans ışımanın genel tarihçesinden bahsettik ve ışıma ile ilgili literatürde yer alan teorik bilgi birikimini kısaca bu tezde özetledik. Lüminesans türlerini, kullanılan enerji kaynaklarına göre oluşan ışımaları sınıflandırıp, bunlar hakkında teorik ve deneysel bilgiler verdik. Nadir toprak elementi katkılı boratlı bileşiklerde yapılan çalışmaları dikkate aldığımızda, MMeR(BO3)2 (M, Me ve R sembolleri sırasıyla alkali metaller, alkali toprak metalleri ve nadir toprak elementleri) formülüne sahip bileşiklerin kristal ve amorf formdaki yapıları ve gösterdikleri lüminesans özellikleri hakkında yapılan bilimsel çalışmaları detaylı bir şekilde bu tezde belirtmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
In this compilation thesis study, we examined the scientific studies on the luminescence properties of metal borate compounds, especially in some crystalline and amorphous forms, by considering the articles published in recent years. We talked about the general history of luminescence and briefly summarized the theoretical knowledge in the literature on luminescence in this thesis. We classified the luminescence types according to the energy sources used and gave information about them. Considering the studies on rare earth element-doped borate compounds, we can see the scientific studies on the crystalline and amorphous structures of compounds with the formula MMeR(BO3)2 (the symbols M, Me and R are alkali metals, alkaline earth metals and rare earth elements, respectively) and their luminescence properties. We tried to explain the studies in detail in this thesis.