Heterojen bilgi altında hata türü ve etkileri analizi için bir grup karar verme yaklaşımı
A group decision-making approach for failure mode and effects analysis under heterogeneous information
  1. Tez No: 878948
  2. Yazar: ZELİHA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLAL ERVURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Günümüzde otomotiv, havacılık, yazılım gibi birçok endüstride kalite standartlarını sağlamak ve süreç, ürün veya hizmetleri iyileştirmek amacıyla çeşitli analiz teknikleri kullanılmaktadır. Bu teknikler arasında yaygın olarak kullanılanlardan biri de Hata Türü ve Etkileri Analizi (HTEA) yöntemidir. HTEA'nın kalite, ürün ve süreç iyileştirmede önemli katkıları bulunmakla birlikte, kendi içinde bazı eksiklikleri de mevcuttur. Özellikle, risk analizi yapmak için tek başına yeterli olmayabilir. Bu çalışmada, grup karar verme yöntemlerinin HTEA'nın eksikliklerini gidermede önemli bir rol oynayabileceği üzerinde durulmuştur. Ancak, grup karar verme sürecinde, grup üyelerinin deneyim ve eğitim gibi farklılıklarından kaynaklanan çelişkiler ortaya çıkabilir. Bu çalışmada, heterojen bilgi altında hata türlerini analiz etmek amacıyla Heterojen Kaba WASPAS yöntemi önerilmiştir. Önerilen Heterojen Kaba WASPAS yöntemi, grup karar verme sürecinde farklı bilgi ve uzmanlık düzeylerini dikkate alarak daha tutarlı sonuçlar elde etmeyi amaçlar. Önerilen yöntem, tıbbi sarf malzeme üreten bir fabrikada üretilen tam otomatik biyopsi iğnesi üretim sürecindeki risklerin değerlendirilmesi için uygulanmıştır. Bu süreçte Heterojen Kaba WASPAS yöntemi uygulanarak riskler öncelik sırasına konulmuş ve alınması gereken önlemler tartışılmıştır. Adından klasik HTEA ile elde edilen sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Son olarak, üretim sürecinde karşılaşılan hataların daha etkin bir şekilde yönetilmesi ve önlenmesi için somut öneriler sunulmuştur. Bu çalışmanın sonuçları, endüstriyel süreçlerde kalite ve güvenilirliği artırmak için HTEA ve grup karar verme yöntemlerinin entegrasyonunun önemini vurgulamakta ve uygulama alanındaki profesyonellere rehberlik etmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's automotive, aerospace, software, and many other industries, various analytical techniques are used to ensure quality standards and improve processes, products, or services. Among these techniques, the Failure Mode and Effects Analysis (FMEA) method is widely used. Although FMEA significantly contributes to quality, product, and process improvement, it has some inherent deficiencies. Specifically, it may not be sufficient alone for risk analysis. This study emphasizes the significant role group decision-making methods can play in addressing the deficiencies of FMEA. However, during the group decision-making process, conflicts may arise from differences in experience and education among group members. To analyze failure types under heterogeneous information, this study proposes the Heterogeneous Rough WASPAS method. The proposed Heterogeneous Rough WASPAS method aims to achieve more consistent results by considering different levels of knowledge and expertise in the group decision-making process. The proposed method was applied to evaluate the risks in the production process of fully automatic biopsy needles manufactured in a medical supplies factory. In this process, the Heterogeneous Rough WASPAS method was used to prioritize the risks, and the necessary precautions were discussed. The results were then compared with those obtained from the conventional FMEA. Finally, concrete suggestions were presented for more effective management and prevention of failures encountered in the production process. The results of this study highlight the importance of integrating FMEA and group decision-making methods to enhance quality and reliability in industrial processes and provide guidance to professionals in the field.