Adjuvan radyoterapi uygulanan opere meme kanseri hastalarında tümör marker yüksekliğinin hastalık nüksü ile ilişkisi
Relationship between tumor marker height and disease recurrence in operated breast cancer patients used with adjuvant radiotherapy
  1. Tez No: 878954
  2. Yazar: ONUR BEKİROĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET ALİ KAPLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Bu çalışmada, adjuvan radyoterapi uygulanan opere meme kanseri hastalarında radyoterapi sonrası tümör marker yüksekliğinin hastalık nüksü ile ilişkisini incelemeyi amaçladık. Materyal ve Metotlar: Çalışmaya, 1 Mayıs 2015 ile 30 Nisan 2023 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi onkoloji polikliniğine başvurup meme kanseri tanısı ile tedavi gören 200 hasta dahil edilmiştir. Hastaların dosyaları retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların tamamı post-op adjuvan radyoterapi almıştır. Çalışmamızda meme kanseri tanılı hastaların yaş, sigara kullanımı, tümör çapı, tümör evresi, radyoterapiden hemen sonra tümör belirteçleri olan CEA ve CA 15-3 düzeyleri, radyoterapi sonrası 3.ayda tümör belirteçleri olan CEA ve CA 15-3 düzeyleri, hastaların son kontrol tarihleri, hastalarda nüks olup olmadığı, hastaların hayatta olup olmadığı, tümörün histolojik alt tipi ve tümör belirteçlerini etkileyen laboratuvar parametrelerinin (wbc, trombosit, lenfosit, nötrofil, crp, üre, kreatinin, alt, ast, albümin) araştırılması amaçlanmıştır. Sonuç: Radyoterapi sonrası tümör belirteçlerinden özellikle CA 15-3 düzeyinde muhtemel radyoterapi hasarına bağlı geçici bir yükselme görülebilir. Radyoterapiden hemen sonra bakılan CEA veya CA 15-3 yüksekliğinin nüks ile anlamlı bir ilişkisi görülmemiş olup eğer nüksü predikte etme açısından bakılacaksa radyoterapiden en az 3 ay sonra bakılması önerilir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to examine the relationship between post-radiotherapy tumor marker elevation and disease recurrence in operated breast cancer patients who received adjuvant radiotherapy. Materials and Methods: This study included 200 patients who applied to the oncology outpatient clinic of Dicle University Faculty of Medicine Hospital and received treatment with a diagnosis of breast cancer between 1 May 2015 and 30 April 2023. The patients' files were examined retrospectively. All patients received post-operative adjuvant radiotherapy. In our study, age, smoking, tumor diameter, tumor stage, tumor markers CEA and CA 15-3 levels of patients diagnosed with breast cancer, tumor markers CEA and CA 15-3 levels at the 3rd month after radiotherapy, last follow-up dates of the patients. It was aimed to investigate whether there was a recurrence in the patients, whether the patients were alive or not, the histological subtype of the tumor and the laboratory parameters affecting tumor markers (wbc, platelet, lymphocyte, neutrophil, crp, urea, creatinine, alt, ast, albumin). Results: After radiotherapy, a temporary increase in tumor markers, especially CA 15-3 levels, may be observed due to possible radiotherapy damage. Elevation of CEA or CA 15-3 measured immediately after radiotherapy has not been found to have a significant relationship with recurrence, and if it is to be evaluated in terms of predicting recurrence, it is recommended to be measured at least 3 months after radiotherapy.