Spinal anestezi yapılan elektif sezaryen hastalarında farklı zamanlama uygulanan sıvı rejiminin annedeki miyokardiyal repolarizasyonu üzerindeki etkileri
The effects of different timing fluid regimen on maternal myocardial repolarization in elective cesarean section patients undergoing spinal anesthesia.
- Tez No: 878953
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ALP KARAHAN, DOÇ. DR. AHMET ATLAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş ve Amaç: Sezaryen, normal doğuma alternatif olarak elektif veya acil şartlarda yapılan en sık operasyonlardan biridir. Sezaryen operasyonlarında spinal anestezi sık uygulanan bir yöntemdir. Ancak yan etki olarak %85 oranında maternal hipotansiyon oluşmaktadır. Maternal hipotansiyonun devam etmesi hem annede doku ve organlara oksijen sunumu azalmasına hem de uteroplasental hipoperfüzyona ve fetal distresse neden olmaktadır. Bu etkilerin oluşmaması için hipotansiyonun tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu çalışma ile birlikte spinal anestezi yapılan elektif sezaryen hastalarında farklı zamanlarda uygulanan sıvı rejiminin annedeki miyokardiyal repolarizasyonu üzerindeki etkilerini araştırmayı, miyokardiyal repolarizasyonun son dönem EKG (Elektrokardiyografi) parametrelerinden biri olan f(QRS-T) açısı ve QT, QTc ölçümleri üzerindeki değişimlerini görmeyi amaçladık. Metod: Bu çalışma için, Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu'nu 20.09.2023 tarihli 261950 sayılı etik kurul onayı alındı. Çalışmaya 18-45 yaşları arasında ASA I-II olan elektif sezaryen uygulanacak 80 hasta dahil edildi. Karaciğer ve/veya böbrek yetmezliği hastaları, obez hastalar (BMI>30), travma hastaları, kanser hastaları, ASA III-IV hastalar ve çalışmaya katılmak istemeyen hastalar çalışma dışı bırakıldı. Operasyon odasına alınacak hastalara 18 G (Gauge) periferik ven kanülü ile venöz yol açılacak ve standart monitörizasyon (EKG, oksijen satürasyonu (SpO2), non-invaziv kan basıncı (NIBP)) uygulandı. Ortalama arter basıncı (OAB) ve kalp atım hızı (KAH) kayıt edildi. Hastalar kapalı zarf yöntemiyle 40'arlı iki gruba ayrıldı. Preload Ringer Laktat Grubundaki hastalara spinal anestezi öncesi 15 mililitre/kilogram (ml/kg) Ringer Laktat sıvı 20 dakika (dk) içinde gidecek şekilde intravenöz (iv) yoldan uygulandı. Co-load Ringer Laktat Grubundaki hastalara ise spinal anestezi sonrası 15 ml/kg Ringer Laktat verildi. Hastalar oturur pozisyona getirilerek L3-L4 veya L4-L5 aralığından 25 G Quincke spinal iğne ile subaraknoid aralığa ulaşılarak 2.5 ml hiperbarik Bupivakain uygulandı. Uygulamayı takiben hastalar sırtüstü yatırıldı. Olguların duyusal blok seviyeleri 10.dk'da değerlendirildi. Spinal anestezi sonrası, intraoperatif ve postoperatif olarak hastaların OAB, ve KAH'ları 5'er dk. ara ile kayıt edildi. Tüm olgulardan en az 10 dk. istirahat sonrası sırt üstü pozisyonda dinlenirken, kağıt hızı saniyede 25 milimetre (mm), yüksekliği 10 mm/mV ve filtre aralığı 0.16-100 Hz olacak şekilde 12 derivasyonlu EKG kaydı alındı. EKG değerlendirmesi iki kardiyolog tarafından yapıldı. QT ve Tp-e aralık ölçümleri büyüteçler yardımı ile hesaplandı. f(QRS-T) hesaplandı. EKG'ler spinal anestezi öncesi, spinal anestezi sonrası 0.dk ve 30.dk çekildi. Bulgular: Gruplara göre olguların yaş, gebelik haftası, gravida, C/S dağılımları istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermedi (p>0,05). Gruplara göre olguların KAH ve OAB ölçümleri istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemektedir (p>0,05). Gruplara göre olguların spinal anestezi öncesi, spinal anestezi sonrası 0. dk ve 30. dakika QRS, f(QRS-T), QTc ve QT ölçümlerindeki değişimler, istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemektedir (p>0,05). Preload grubu olguların spinal anestezi öncesi, spinal anestezi sonrası 0.dk ve 30.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Caesarean section is one of the most common operations performed under elective or emergency conditions as an alternative to normal birth. Spinal anesthesia is a frequently used method in cesarean section operations. However, maternal hypotension occurs in 85% of cases as a side effect. Continuation of maternal hypotension causes decreased oxygen delivery to maternal tissues and organs, as well as uteroplacental hypoperfusion and fetal distress. Hypotension must be treated to prevent these effects from occurring. With this study, we aimed to investigate the effects of fluid regimen applied at different times on maternal myocardial repolarization in elective cesarean section patients who underwent spinal anesthesia, and to see the changes of myocardial repolarization on f(QRS-T) angle, one of the last-stage ECG (Electrocardiography) parameters, and QT and QTc measurements.. Methods: For this study, ethics committee approval was received from Harran University Faculty of Medicine Ethics Committee dated 20.09.2023 and numbered 261950. 80 patients between the ages of 18 and 45, who were ASA I-II and would undergo elective cesarean section, were included in the study. Liver and/or kidney failure patients, obese patients (BMI>30), trauma patients, cancer patients, ASA III-IV patients and patients who did not want to participate in the study were excluded from the study. Venous access was opened with an 18 G (Gauge) peripheral vein cannula for the patients who would be taken to the operating room, and standard monitoring (Electrocardiography (ECG), oxygen saturation (SpO2), non-invasive blood pressure (NIBP)) was applied. Mean arterial pressure (MAP) and heart rate (HR) were recorded. The patients were divided into two groups of 40 each using the sealed envelope method. To the patients in the Preload Ringer Lactate Group, before spinal anesthesia, 15 milliliters/kilogram (ml/kg) Ringer Lactate was administered intravenously (iv) so that the liquid would disappear within 20 minutes (min). Patients in the Co-load Ringer Lactate Group were given 15 ml/kg Ringer Lactate after spinal anesthesia. The patients were placed in a sitting position, and 2.5 ml hyperbaric bupivacaine was administered by reaching the subarachnoid space with a 25 G Quincke spinal needle from the L3-L4 or L4-L5 space. Following the application, the patients were laid down on their back. Sensory block levels of the cases were evaluated at the 10th minute. After spinal anesthesia, MAP and HR of the patients were measured intraoperatively and postoperatively for 5 minutes each. recorded with an interval. A 12-lead ECG recording was taken from all subjects while they were resting in the supine position after resting for at least 10 minutes, with a paper speed of 25 millimeters (mm) per second, height of 10 mm/mV, and filter range of 0.16-100 Hz. ECG evaluation was performed by two cardiologists. QT and Tp-e interval measurements were calculated with the help of magnifying glasses. f(QRS/T) was calculated. ECGs were taken before spinal anesthesia, at 0 minutes and 30 minutes after spinal anesthesia. Findings: Age, gestational week, gravida, and C/S distributions of the cases did not show a statistically significant difference according to the groups (p>0.05). HR and MAP measurements of the cases do not show statistically significant differences according to the groups (p>0.05). According to the groups, the changes in QRS, f(QRS/T), QTc and QT measurements of the cases before spinal anesthesia, at the 0th minute after spinal anesthesia and at the 30th minute after spinal anesthesia do not show a statistically significant difference (p>0.05).