Bir üniversite hastanesinde pediatri ünitelerinde çalışan hemşirelere, kan transfüzyonuna yönelik verilen eğitimin değerlendirilmesi
Evaluation of the training given to nurses working in the pediatric units of a university hospital on blood transfusion
  1. Tez No: 878967
  2. Yazar: SEÇİL BAYAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE SEVİM ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Nursing, Health Education
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma yarı deneysel özellikte olup, pediatri ünitelerinde çalışan hemşirelere kan transfüzyonuna yönelik verilen eğitimin bilgi düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın verileri 04.03.2024-06.05.2024 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırma pediatri kliniklerinde çalışan 109 hemşireye yüz yüze ön test-eğitim-son test düzeninde uygulanmıştır. Verilerin toplanmasında 'Hemşire Sosyo-demografik Özellikleri Bilgi Formu', 'Kan ve Kan Ürünleriyle İlgili Bilgi Formu' ve 'Kan Transfüzyonu ile İlgili (Öncesi-Sırası-Sonrası) Bilgi Formu 'olarak 3 bölümden oluşan literatür doğrultusunda hazırlanan anket soruları kullanılmıştır. Analizler IBM SPSS Statistics 20 programında; tanımlayıcı istatistikler, sürekli değişkenlerde minimum, maksimum, ortalama, ortanca, standart sapma, kategorik değişkenlerde frekans(f) ve yüzde (%) kullanılmıştır. Çalışmanın ön test ve son test genel bilgi puanları normal dağılıma uygun olmadığı için ön test ve son test puanlarının karşılaştırmasında Wilcoxon testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis Varyans analizi kullanılmıştır. Eğitimin hemşirelerin bilgi düzeylerine olan etkisini değerlendirdiğimiz çalışmamızın sonucunda; pediatri ünitelerinde çalışan hemşirelere verilen kan, kan ürünleri ile kan transfüzyonu eğitiminin hemşirelerin transfüzyon uygulama basamaklarındaki (öncesi-sırası-sonrası) bilgi düzeylerine olumlu yönde etkisi olduğu görülmüştür. Ayrıca pediatri hemşirelerinin kan ve kan ürünü uygulamaları ile ilgili daha önce eğitim almış olmalarının bilgileri üzerine etkisi olmadığı, deneyim ve tecrübenin etkili olduğu, bunun yanında teorik bilginin yetersiz olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This quasi-experimental study was conducted to determine the effect of training on blood transfusion on the knowledge levels of nurses working in pediatric units. The research data was collected between 04.03.2024 and 06.05.2024. The research was conducted with 109 nurses working in pediatric clinics using a face-to-face pre-test, training, and post-test design. For data collection, questionnaires were prepared based on the literature, consisting of three sections: 'Nurse Socio-demographic Characteristics Information Form,' 'Information Form on Blood and Blood Products,' and 'Information Form on Blood Transfusion (Before-During-After).' Analyses were performed using the IBM SPSS Statistics 20 program; descriptive statistics, minimum, maximum, mean, median, standard deviation for continuous variables, and frequency (f) and percentage (%) for categorical variables were used. Since the pre-test and post-test general knowledge scores did not conform to a normal distribution, the Wilcoxon test, Mann Whitney U test, and Kruskal Wallis Variance analysis were used to compare the pre-test and post-test scores. The results of our study, which evaluated the effect of the training on the nurses' knowledge levels, showed that the training on blood, blood products, and blood transfusion provided to nurses working in pediatric units had a positive impact on their knowledge levels regarding the steps of transfusion practice (before-during-after). Additionally, it was observed that previous training on blood and blood product applications did not affect pediatric nurses' knowledge; however, experience and practice were influential and theoretical knowledge was insufficient.