2018-2023 yılları arası Danıştay kararlarında kentli hakları
Citizens' rights in the Council of State decisions between 2018-2023
  1. Tez No: 878970
  2. Yazar: VELİ SADIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN MEHMET KİRİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
İnsan haklarının gelişiminin son halkalarından birini kentli hakları oluşturmaktadır. Kentli haklarının ortaya çıkışını somut olarak ifade eden ve kentli hakları olarak ifade edilen hak grubunun nelerden oluştuğunu sıralayan ilk uluslararası metin Avrupa Kentsel Şartı-I' dir. Şart'ta ilk defa kentli hakları listesi olarak 20 maddeden oluşan bir haklar deklarasyonu ortaya konmuştur. Doktora tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, 20 maddeden oluşan bu kentli hakları listesinden hareketle idare ile kentli arasında yaşanan hukuki uyuşmazlıklar Danıştay kararları çerçevesinde ele alınmıştır. Bu yapılırken de İdare ile Kentli Arasında, Kentli Hakları Bağlamındaki Hukuki Uyuşmazlıklar Hangi Konularda ve Nasıl Ortaya Çıkmıştır? sorusundan yola çıkılmıştır. Danıştay kararlarının incelenmesi sonucunda ortaya çıkan tablolar sonucunda Türkiye'de kentli hakları ile ilgili eksikliklerin ve ihtiyaçların tespit edilmesi ve bu eksiklik ve ihtiyaçlar doğrultusunda öneriler ortaya koyarak Türkiye'de kentli haklarının gelişimine dolayısıyla insan haklarının gelişimine katkı sağlamak çalışmanın temel amacıdır. Tespit edilen durum doğrultusunda ortaya konan öneriler ile, kentin tüm paydaşlarına rehberlik etmek, başta Anayasa çalışmaları olmak üzere kentli hakları ile ilgili yapılacak olan tüm yasal düzenlemelere katkı sağlamak, sunulan öneriler sayesinde kentli hakları ile ilgili hak ihlallerini azaltmak yine çalışmanın amaçları arasındadır. Çalışmada bu sorudan hareketle 2018-2023 yılları arasındaki Danıştay kararları incelenmiştir. Çalışmada Danıştay'ın 2018-2023 yılları arasında vermiş olduğu tüm kararlar kentli hakları listesinde yer alan haklar listesi çerçevesinde ele alınarak incelenmiştir. Danıştay Kararlar Dergisi kaynağı kullanılarak yapılan incelemede 2018-2023 yılları arasında kentli hakları ile ilgili toplam 93 dava konusu uyuşmazlığın Danıştay'a taşınmış olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın; kentli haklarını hukuksal perspektifinden ele alması, idare ile kentli arasında yaşanan uyuşmazlıklardan idari yargıya taşınmış olan uyuşmazlık konularını Danıştay kararları çerçevesinde incelemesi yani bizzat kentlinin kent yaşantısında karşılaşmış olduğu dava konusu edilmiş uyuşmazlıkları incelemesi, çalışmanın hem özgünlüğünü hem de önemini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the last links in the development of human diseases consists of urban rights. The first international text that concretely expresses the emergence of urban rights and lists the groups of rights referred to as urban rights is the European Urban Charter-I. For the first time, a declaration of rights consisting of 20 articles was put forward in the Charter as a list of urban rights. These achievements obtained as a doctoral thesis, this list of urban rights consisting of 20 articles, and the legal disputes between the administration and the citizens were discussed within the framework of the Council of State. While doing this, on what issues and how did the legal disputes between the Administration and the Citizens in the Context of Citizens' Rights Arise? was based on the problem. The main purpose of the study is to identify the deficiencies and needs regarding urban rights in Turkey as a result of the tables emerging as a result of the examination of the decisions of the Council of State, and to contribute to the development of urban rights and therefore to the development of human rights in Turkey by putting forward suggestions in line with these deficiencies and needs. Among the aims of the study are to guide all stakeholders of the city with the suggestions made in line with the identified situation, to contribute to all legal regulations regarding citizens' rights, especially the Constitutional studies, and to reduce the violations of citizens' rights thanks to the suggestions presented. Based on this question, the Council of State decisions between 2018 and 2023 were examined in the study. In the study, all decisions made by the Council of State between 2018 and 2023 were examined within the framework of the list of rights in the list of urban rights. In the review conducted using the Council of State Decisions Journal source, it was determined that a total of 93 case disputes regarding urban rights were brought to the Council of State between 2018 and 2023. Of the study; Discussing the rights of citizens from a legal perspective, examining the disputes between the administration and the citizens that have been brought to the administrative judiciary within the framework of the decisions of the Council of State, that is, examining the disputes that have been the subject of litigation that the citizens themselves have encountered in urban life, constitute both the originality and importance of the study.