Akdeniz Memorandum'unda liman devleti denetlemelerinde eksikliklere bağlı gemi tutulma olasılıklarının belirlenmesi
Determination of possibilities of ship detention due to deficiencies in port state control in Mediterranean Memorandum of understanding
- Tez No: 879040
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Liman Devleti Denetimleri (Port State Control- PSC), uluslararası sözleşmelere uyumu denetlemek için limanlara gelen yabancı bayraklı gemileri kontrol eden bir mekanizmadır. Bu denetimler, gemilerin güvenlik standartlarına uygun olup olmadığını kontrol eder ve eksiklikleri olan gemilerin seferlerine devam etmesini engelleyebilir. PSC'nin temel amacı, denizlerdeki can ve mal güvenliğini artırmak, çevreyi korumak ve uluslararası denizcilik standartlarının uygulanmasını sağlamaktır. Denetimlerde tespit edilen eksiklikler, gemilerin ticari faaliyetlerinin durdurulmasına kadar varan yaptırımlara neden olabilir. Çalışma, Akdeniz Memorandumu çerçevesinde liman devleti denetimleri sonucunda tespit edilen eksikliklere bağlı gemilerin tutulma olasılıklarını ve tutulmaya bağlı eksikliklerin tutulan gemilerde görülme olasılıklarını incelemektedir. 2022 yılında yapılan PSC denetimlerinden elde edilen veriler kullanılarak, alanlarına göre eksiklik türlerinin tutulan gemilerde görülme olasılığı analiz edilmiştir. Denetim sonucu tutulan gemilerde tutulma sebeplerinin hangi tür eksikliklerden kaynaklandığı tespit edilmiştir. Analizler, gemi tutulmalarının en çok Yangın Tespit ve Alarm Sistemi, Can Kurtarma Botları, Makine Dairesi Temizliği, Uluslararası Güvenlik Yönetimi, Acil Yangın Pompası ve Devreleri gibi eksikliklerden kaynaklandığını ortaya koymaktadır. Bu eksiklik türlerine Bayes yöntemi uygulanmış ve sonuçlara göre liman devleti otoritelerine, gemi denetimlerini geliştirmeleri için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Port State Control (PSC) is a mechanism that inspects foreign-flagged ships arriving at ports to ensure compliance with international conventions. These inspections check whether ships meet safety standards and can prevent ships with deficiencies from continuing their voyages. The primary aim of PSC is to enhance the safety of life and property at sea, protect the environment, and ensure the enforcement of international maritime standards. Deficiencies identified during inspections can result in sanctions, including the suspension of the ship's commercial activities. This study examines the likelihood of ships being detained due to deficiencies identified during PSC inspections under the Mediterranean Memorandum (MedMoU). It also investigates the probability of specific deficiencies being found on detained ships. Using data from PSC inspections conducted in 2022, the analysis assessed the occurrence probability of different types of deficiencies on detained ships. The findings reveal that ship detentions are most frequently caused by deficiencies in the Fire Detection and Alarm System, Lifeboats, Engine Room Cleanliness, International Safety Management, Emergency Fire Pumps and Circuits. Bayesian methods were applied to these deficiency types, and recommendations for improving ship inspections have been made to port state authorities based on the results.