Some varieties of module extensions
Modüllerin bazı genişleme çeşitleri
  1. Tez No: 879039
  2. Yazar: METİN BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA DOĞRUÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  6. Anahtar Kelimeler: ˙Injektif modül, ˙Injektif genişleme, Continuous genişleme, Fully Invaryant genişleme, Baer modül genişlemesi, Injective module, Injevtive hull, Continuous extension, Fully Invariant extension, Baer module extensioun
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Herhangi bir H halkası üzerinde bir H−modül M nin injektif genişlemesi (envelop, hull) M yi essential olarak içeren maksimal fakat M yi içeren minimal injektif modüldür. Bir modülün injektif genişlemesinin boyut (dimension) kavramıyla ilişkisi injektif genişlemelerin homolojik karakterizasyonları ve parçalanma teorisindeki etkileri ilginçtir. Bu çalışmada teorinin gelişimine katkı sağlayan tespit ettiğimiz farklı modül genişlemeleri incelendi. Bu modül genişlemelerinin bazı temel özellikleri ve direkt ayrışımlar için elde edilen sonuçları çalışılarak modül ile genişlemeleri arasındaki ilişkileri araştırıldı. Sonuç olarak bir modülün injektif genişlemeleri dışında başka türlü genişlemelerinin de var olduğu tespit edildi. Böylece literatürde tespit edilen farklı genişlemeler ˘ incelenerek karakterizasyonları da çalışılıp sınıflandırmalar yapıldı.
Özet (Çeviri)
An H−module on any ring H is the injective extension (envelope, hull) of M, which is the maximal module that essentially contains M, but the minimal injective module that contains M. The relationship of the injective extension of a module to the concept of dimension, the homological characterizations of the injective hull, and its implications in partition theory are interesting. In this study, the different module extensions we identified that contributed to the development of the theory were examined. Some basic properties of these module extensions and the results obtained for direct decompositions were studied and the relationships between the module and its extensions were investigated. As a result, it was seen that there were other kinds of extensions of a module other than injective extensions. Thus, different extensions in the literature were examined, their characterizations were studied and classifications has been done.