Bazalt elyaf takviyeli ve geri dönüştürülmüş polipropilen agrega katkılı geçirimli beton
Basalt fiber reinforced and permeable concrete with recycled polypropylene agregate additives
- Tez No: 879083
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK ALPER YILDIZEL, DOÇ. DR. GÖKHAN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Çevre konusunda artan bilinç, plastik çöplerin seçici olmayan bir şekilde bertaraf edilmesine ilişkin endişelerin artmasına ve dolayısıyla çöp sahalarıyla ilgili sorunların artmasına neden olmuştur. Geçtiğimiz on yılda, akademisyenler bu karmaşık meseleyi daha büyük bir gayretle ele almaya çalışmışlardır. Plastik ve kauçuk atıkların geri dönüştürülmesi ve betonda sürdürülebilir bir agrega olarak kullanılması üstün bir strateji olacaktır. Bununla birlikte, çok sayıda uygulama yönünün ve ilgili engellerin anlaşılması önemlidir. Bu çalışma, geri dönüştürülmüş polipropilen agrega (DpA) ve bazalt fiber (BF) takviyelerinin geçirimli beton performansı üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Dpa'ların CA ile değiştirilmesi %5, %10, %15 ve %20 ağırlık oranlarında gerçekleşmiştir. Karışımlar, %0,25, %0,5, %0,755 ve %1 seviyelerinde olmak üzere değişen hacimlerde bazalt fiber ile desteklenmiştir. Çalışma, geçirimli betonun çeşitli fiziksel, mekanik, geçirimlilik ve dayanıklılık özelliklerinin değerlendirilmesini kapsamıştır. Elde edilen sonuçlar, DpA ile bazalt lifinin birlikte kullanım potansiyelini ortaya koyarken, gelecekte inşa edilecek sünger kentlerin beton yol tasarımına da ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
The growing consciousness surrounding the environment has led to heightened concerns regarding the unselective disposal of plastic trash, hence escalating landfill- related problems. In the preceding decade, scholars have attempted to address this complex issue with greater vigor. A superior strategy would be to recycle plastic and rubber waste and use it as a sustainable aggregate in concrete. However, it is essential to comprehend the numerous implementation aspects and associated obstacles. This study investigates the effect of recycled polypropylene aggregate (DpA) incorporation and basalt fiber (BF) reinforcements on the performance of pervious concrete. The replacement of DpA with CA occurred at weight ratios of 5%, 10%, 15%, and 20%. The mixes were supplemented with varying volumes of basalt fiber, namely at levels of 0.25%, 0.5%, 0.755%, and 1%. The study covered the evaluation of several physical, mechanical, permeability, and durability features of pervious concrete. While the results obtained reveal the potential of the combined use of DpA with basalt fiber, the outcomes also enlighten the concrete road design of the sponge cities to be built in the future.