Petrol tüketimi ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki: G-7 ülkeleri üzerine bir analiz
The relationship between oil consumption and economic growth: An analysis on G-7 countries
  1. Tez No: 879116
  2. Yazar: AKERKE URGENISHBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN AYŞEN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Küresel enerji tüketiminin önemli bir kısmını temsil eden ve dünya ekonomisinde büyük etkiye sahip olan G-7 ülkeleri için enerji önemli bir faktördür. Gelişmiş ekonomilerle karakterize edilen bu ülkeler, küresel petrol dinamikleri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Petrol, halen küresel enerji sisteminde önemli bir rol almaya devam etmektedir ve dünyada 2035 yılına kadar günde 70-80 milyon varil tüketilmesi beklenmektedir. Bu bağlamda bu çalışma, G-7 ülkelerinin 1990-2022 dönemine ilişkin petrol tüketimi ile ekonomik büyüme arasındaki nedensellik ilişkisini panel veri analiz yöntemiyle araştırmayı amaçlamaktadır. Buradan hareketle Gengenbach vd. (2016) eşbütünleşme testi ve Emirmahmutoğlu ve Köse (2011) nedensellik yöntemleri ile analiz gerçekleştirilmiştir. Analiz sonucunda eşbütünleşme ilişkisi tespit edilmiştir. Uzun dönem parametre tahmincilerinden AMG ve CCE'den elde edilen sonuçlara göre petrol tüketimi ekonomik büyüme üzerinde istatistiki olarak anlamlı ve pozitif bir değişim yaratmaktadır. Diğer yandan nedensellik sonuçları, panel bazında petrol tüketimi ile ekonomik büyüme arasında istatistiki olarak anlamlı bir nedensellik ilişkisinin olmadığını göstermektedir. Fakat ülke bazında elde edilen sonuçlarda ise Almanya özelinde petrol tüketiminden ekonomik büyümeye doğru istatistiki olarak anlamlı bir nedensellik ilişkisi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy is a significant factor for the G7 countries, which account for a significant share of global energy consumption and have a major impact on the world economy. As advanced economies, these countries exert a considerable influence on global oil dynamics. Oil continues to play an important role in the global energy system and is expected to consume 70-80 million barrels per day by 2035. In this context, the objective of this study is to investigate the causal relationship between oil consumption and economic growth in the G7 countries for the period 1990-2022 using panel data analysis. Therefore, the cointegration test proposed by Gengenbach et al. (2016) and the causality methods developed by Emirmahmutoğlu and Kose (2011) were employed in the analysis. The analysis yielded a cointegration relationship. The results of the long-run parameter estimators AMG and CCE indicated that oil consumption has a statistically significant and positive impact on economic growth. Conversely, the causality results demonstrated that there is no statistically significant causality relationship between oil consumption and economic growth on a panel basis. However, in the country results, a statistically significant causality from oil consumption to economic growth was identified for Germany.