Enerji tüketimi ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki: Panel veri analizi
Relationship between energy consumption and economic growth: Panel data analysi̇s
  1. Tez No: 506658
  2. Yazar: TUNCER GÖVDELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA DİREKCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez, OECD ve OECD dışı ülkelerde beş farklı enerji kaynağın (doğalgaz, elektrik, petrol, yenilenebilir enerji ve toplam enerji) ekonomik büyüme ile ilişkisini araştırmaktadır. Bu amaçla, ilk olarak serilerin ve panelin yatay kesit bağımlılığı sınanmıştır. Elde edilen bulgularda hem serilerde hem de panelde yatay kesit bağımlılığı söz konusudur. Bu nedenle seçilecek birim kök ve eşbütünleşme testinin ikinci nesil testlerden olması gerekmektedir. Bu bağlamda Pesaran CIPS (2007) testi yardımıyla serilerin durağanlıkları incelenmiştir. Serilerin I(1) düzeyinde durağan olduğu belirlendikten sonra eşbütünleşme denklemlerindeki eğim katsayılarının homojenliği Pesaran ve Yamagata (2008) tarafından geliştirilen delta testi yardımıyla belirlenmiştir. Westerlund (2008) Durbin-H eşbütünleşme testi yardımıyla beş model için uzun dönemli ilişki incelenmiştir. Eşbütünleşme ilişkisi bulunduktan sonra uzun dönem eşbütünleşme katsayılarının tahmini Common Correlated Effect (CCE) ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular enerji tüketimi ile ekonomik büyüme arasında eşbütünleşme ilişkisinin olduğu yönündedir. Kullanılan tüm modellerde esneklik katsayısı pozitif ve istatistiki olarak anlamlıdır. Bu durum hem beklentilerimizle hemde literatürle uyuşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigates the relationship between five different energy sources (natural gas, electricity, petroleum, renewable energy and total energy) and economic growth in OECD and non-OECD countries. For this purpose, firstly cross sectional dependency of the series and the panel on the was tested. The findings include cross sectional dependency in both the series and the panel. Therefore, it should be from the second generation unit root tests and cointegration test to be selected. In this context, the stationarity of the series was examined with Pesaran CIPS (2007) test. The homogeneity of the slope coefficients in the cointegration equations has been determined with the aid of the delta test developed by Pesaran and Yamagata (2008), after determining that the series are stationary at I(1) level. The longrun relationship for five models was examined by the Westerlund (2008) Durbin-H cointegration test. After finding the cointegration relation, the long term cointegration coefficients were analyzed by Common Correlated Effect (CCE). The obtained findings is that the energy consumption of run relationship between economic growth. In all the models used, the elasticity coefficient is positive and statistically significant. This situation matches both the expectations and the literature.